Çim Polen Alerjisi İçin Moleküler Alerji Testi

Çim polen alerjisi alerjik nezle ve astım hastaların en sık nedenlerinden birisidir. Çim polen alerjisi için moleküler alerji testi alerjinin ciddiyeti, alerji aşı seçimi, alerji aşısı etkinliği hakkında çok faydalı bilgiler vermektedir. Bu makalemizde, çim polen alerjisi için moleküler alerji testini detaylı olarak anlattık. 

Çim Polen Alerjilerinde Moleküler Alerji Testi

Çim poleni denilince aslında çok geniş bir polen ailesi akla gelmelidir. Ilıman iklim polenleri ve sub-tropikal ılıman iklime ait çimen polenleri mevcuttur. Türkiye Ilıman iklim olmasına rağmen sıklıkla sub-tropikal iklime ait polenler de görülmektedir

Ilıman İklime Ait Çim Polenleri

Ilıman iklim Polenlerinin başında çayır poleni ve buğdaygiller poleni bulunmaktadır. Ilıman iklim polenleri birbirlerine çok benzerler ve bu yüzden çapraz reaksiyon çok fazladır. Ancak sub-tropikal iklime ait polenler ılıman iklimin polenlerine çok benzemez. Bu yüzden polenlerin çok ayrıntılı incelenmesi faydalıdır.

Başlıca çimen polenleri çayır kelp kuyruğu, İngiliz çimi, domuz ayrığı, çayır salkım otu, kokulu çayır otu ve buğdaygiller bulunur. 

Subtropikal Çim Polenleri

Subtropikal çimen polenleri arasında bermuda çimen poleni olarak bilinen köpek dişi ayrığı ve bahia çimen poleni yani parlak yalancı darı çim poleni ve Johnson çim poleni bulunmaktadır.  Bu sub-tropikal polenleri arasında ve ılıman çim polenleri arasında çapraz reaksiyon oranı düşüktür. Bu polen gurubu da Türkiye’de sıklıkla görülmektedir. Sub-tropikal iklimde görülmesine rağmen Türkiye’de de sıklıkla görülmesi şaşırtıcıdır. Bu polenlere karşı alerjisi gelişenlerin belirlenmesi de çok önemlidir. 

Polen Alerjisinde Moleküler Alerji Testi Neden Önemli?

Sub-tropikal çim polenlerinin de ülkemizde sıklıkla astım ve alerjik nezleden sorumlu olabilmesinden dolayı alerji aşısı seçiminde bu polenlere alerjinin olup olmadığı çok önemlidir. Şayet bu polenlere karşı alerji testi yapılmazsa ve sadece ılıman iklim çim polenlerine alerji aşısı yapılırsa yetersiz fayda görülecektir. Bu nedenle de moleküler alerji testi çok önem kazanmaktadır. Çünkü subtropikal polen alerjileri için deri testi veya kan testinde sıklıkla yapılmamaktadır. Bunun sonucu olarak da alerji tespit edilememektedir. Ilıman iklim polen alerjisi olanlarda sub-tropikal polen alerjileri varlığı da mutlaka tespit edilmelidir. Bu sayda çok daha etkili alerji aşısı yapılması sağlanabilmektedir. 

Çim polen Alerjileri Hangi Ayda Görülür?

Çim polen alerjileri Mayıs ile Ağustos ayları arasında görülmektedir. Bu aylarda alerjik nezle ve astım belirtileri görülüyorsa araştırılmalıdır.

Çim Polen Alerjilerinde Moleküllerin Önemi

Çayır kelp kuruğu için en önemli molekül Phl p 1 dir. Çim polen alerjisi göstergesi diyebiliriz. Phl p 7 ve 12 panalerjen göstergesidir ve bu moleküller pozitifse birçok moleküler de pozitif olduğu anlaşılır. Phl p 11 ise zeytin polen alerjeni ile çapraz reaksiyon yapan moleküldür. 

Phl p 5 ise polen alerjisi ciddiyeti ve alerjik rinitten astıma dönüş olacağını gösterebilen moleküldür. 

Phl p 12 ise profilin içermektedir ve birçok ağaç poleni, lateks ve sebze ve meyve alerjenleri ile çapraz yapan moleküldür. 

Moleküler Yayılma

Moleküler alerji testi moleküler yayılmayı da gösterir. İlk polen alerjisi başlangıcında sadece Phl p 1 pozitifken daha ilerleyen yaşlarda önce phl p 4 ve 5 sonrasında Phl p 2 ve 11 ve en son aşamada Phl p 7 ve 12 görülmektedir. Başlangıçta bir moleküler alerji varken ilerleyen dönemlerde birçok moleklüler alerji olması ve son aşlamada Phl p 7 ve 12 ye hassasiyet gelişmesi bir çok ağaca, sebze ve meyveye de hassasiyete neden olabilmektedir. 

Alerji Aşısı Seçimi ve Etkisi Hakkında Bilgi verir

Moleküler yayılma olmadan moleküler alerji başlangıcında alerji aşısı başlanması çok hızlı etki ederken moleküler yayılma sonucu etki daha geç ve daha zor olabilmektedir. Bu nedenle moleküler alerji testi alerjinin ciddiyeti ve moleküler yayılma hakkında bilgi sağlar

Aynı zamanda sub-tropikal çim polenleri ile ılıman çim polen alerjenleri arasında çapraz reaksiyon olmaması nedeniyle alerji aşısında alerji her iki polen gurubuna varsa her iki alerjenin de alerji aşısında olması gerekir. Aksi taktirde alerji aşısı etkisi daha az olacaktır. Tek başına ılıman iklim çim polen alerjisi varsa sadece timoty alerjeni ile alerji aşısı yapılması daha uygun olabilmektedir. 

Alerjik hastalığın daha kötü ilerleyeceği hakkında bilgi sağlar

Özelikle Phl p 5, 7 ve 12 moleküllerin pozitif olması hastalığın daha ciddi ve alerji aşısına etkisinin daha az olacağını gösterir. 

Çayır Kelp Kuyruğu Molekülleri

Alerjenleri Alerjenisite Biokimyasal isim Fonksiyon
Phl p 1 %83-95 CCD bağlayan protein Beta-expansin
Phl p 2 %55-65 Çimen grup 2 Bilinmiyor
Phl p 3 %60 Çimen grup 3 Bilinmiyor
Phl p 4 %70-75 CCD bağlayan protein Berberine-köprü enzim
Phl p 5 %50-95,5 Çimen grup 5 Ribonükleaz
Phl p 6 %44-75 Çimen grup 6 Bilinmiyor
Phl p 7 %7-10 Polcalcin Kalsiyum bağlayan protein
Phl p 11 %32-43 Ole e 1-ilişkili potein Tripsin inhibitör
Phl p 12 %15 Profilin Actin bağlayan protein
Phl p 13 %50 Çimen grup 13 Polygalacturonase

Köpek Dişi Ayrığı (Bermuda) Çim Polenleri

Allergen) Protein ailesi
Cyn d 1 Beta expansin
Cyn d 4 Metallo-flavoprotein
Cyn d 7 2 EF hand Ca binding domain
Cyn d 12 Profilin
Cyn d 22 Enolase
Cyn d 24 Patogenes related protein
Cyn d BG Cytocrome C

Bahia ve Johnson ve diğer  Çim Polenleri molekülleri

Allergen) Protein ailesi
Pas n 1 Beta-expansin Major alerjen
Pas n 13 Polygalacturonase
Sor h 1  Beta-expansin
Sor h 13 Polygalacturonase
Zea m 1 Beta-expansin
Zea m 3
Zea m 13 Polygalacturonase

Sonuç olarak;

  • Çim polen alerjisi çok sık görülen astım ve alerjik nezlenin nedenleri arasındadır
  • Çim polen alerjisi olanlarda moleküler alerji testi bileşen düzeyinde bizlere bilgi sağlar
  • Moleküler alerji testi alerji ciddiyeti ve moleküler yayılma hakkında bilgi sağlar
  • Çapraz reaksiyonlar hakkında bilgi sağlar
  • Alerji aşısı içine hangi alerjenlerin konulacağı konusunda bilgi sağlar
  • Alerji aşısının hızlı veya geç etki etmesi hakkında bilgi sağlar

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?