Lateks Alerjisi

Lateks alerjisi, kauçuk ağacından yapılan bir ürün olan doğal kauçuk latekste bulunan bazı proteinlere karşı gelişen reaksiyondur. Lateks alerjiniz varsa, vücudunuz lateksi zararlı bir madde olarak nitelendirir. Lateks alerjisi, vücudunuzun bağışıklık sisteminin kauçuk eldivenler ve bazı tıbbi cihazlar gibi şeyler yapmak için kullanılan doğal kauçuk latekste bulunan belirli protein türlerine aşırı tepki vermesidir. Sağlık çalışanlarının yaklaşık % 5 ile % 10’unda bir çeşit lateks alerjisi vardır. Lateks alerjisi, boğaz şişmesine ve şiddetli nefes almada zorluğa neden olabilen, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan kaşıntılı cilde ve kurdeşenlere ve hatta anafilaksiye neden olabilir. Lateks alerjisini anlamak ve yaygın lateks kaynaklarını bilmek, alerjik reaksiyonları önlemenize yardımcı olabilir.

Lateks Alerjisi Türleri

Üç tür lateks reaksiyonu vardır, bunlar:

Tahriş edici kontakt dermatit: Genellikle lateks eldivenlerdeki kimyasallara tekrar tekrar maruz kalmaktan kaynaklanır ve kuruluk, kaşıntı, yanma, pullanma ve cilt problemlerine yol açar. Bu durum genellikle temastan 12-24 saat sonra başlar.

Alerjik kontakt dermatit: Bu durum, latekste bulunan katkı maddelerine verilen gecikmiş bir reaksiyondur. Tahriş edici kontakt dermatit ile aynı tip reaksiyonlara neden olur. Ancak reaksiyon daha şiddetlidir, vücudun daha fazla bölgesine yayılır ve daha uzun sürer. Lateks ile temas kurduktan 1 ila 4 gün sonra semptomlar başlayabilir.

Anında alerjik reaksiyon (lateks aşırı duyarlılığı): Bu durum en ciddi tepkidir. Saman nezlesine benzer semptomlar, konjunktivit (pembe göz), kramplar, kurdeşen ve şiddetli kaşıntı ile birlikte burun alerjisi olarak ortaya çıkabilir. Semptomlar ayrıca hızlı kalp atışı, titreme, göğüs ağrısı, solunum güçlüğü, düşük tansiyon veya yaşamı tehdit edebilen ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksiyi içerebilir.

Lateks Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Lateks alerjisi potansiyel olarak ciddi bir alerjidir. Bu sebeple teşhisinin detaylı bir şekilde yapılması faydalı olacaktır. Alerji uzmanınız, lateks alerjinizin detaylı teşhisi için moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi bileşene dayalı ve yüzlerce alerjeni inceleyebilen kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinizin şiddetinin ölçümlendiği bu test, çapraz reaksiyon hakkında da bilgi sağlar. Özellikle lateks alerjisinde çapraz reaksiyon sık görülen bir durumdur. Bazı meyvelere karşı duyarlılık gelişir. Moleküler alerji testi, çapraz reaksiyonu da inceleyerek, kaçınmanız gereken besinler hakkında bilgi verir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?