Atopik Dermatitte Moleküler Alerji Testi Tedaviye Yön Verebilir

Atopik Dermatit

Atopik dermatit en sık görülen cilt alerjilerinden biridir. Atopik dermatitin oluşmasında ev tozu akarları (mite) ve bazı enfeksiyonların bileşenlerine karşı gelişen alerjinin rolü olabilmektedir. Bu nedenle özellikle ev tozu mite ve fungal enfeksiyonların (mantar enfeksiyonlarının) atopik dermatitinin alerjisi üzerindeki etkisinin kapsamlı bir alerji testi ile incelenmesi faydalı olabilmektedir.

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik dermatit (egzama), ciltte kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bir durumdur. Çocuklarda daha yaygın olma eğilimi gösteren atopik dermatit, her yaştan kişide görülebilir. Atopik dermatit uzun süreli yani kroniktir ve zaman zaman alevlenme eğilimindedir. Bu duruma astım veya alerjik nezle de eşlik edebilir. Sağlıklı cilt, nemi korumaya yardımcı olur ve sizi bakterilerden, tahriş edici maddelerden ve alerjenlerden korur. Atopik dermatit, cildin bu korumayı sağlama yeteneğini etkileyen bir gen varyasyonu ile ilgilidir. Bu, cildinizin çevresel faktörlerden, tahriş edici maddelerden ve alerjenlerden etkilenmesine izin verir. Atopik dermatit için birincil risk faktörü, kişisel veya ailevi egzama, alerji, saman nezlesi veya astım geçmişine sahip olmaktır.

Atopik Dermatitin Belirtileri

Atopik dermatit (egzama) belirtileri kişiden kişiye büyük ölçüde değişir ve şunları içerir:

-Kuru cilt,

-Özellikle geceleri şiddetli olabilen kaşıntı,

-Ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde, bileklerde, boyunda, göğsün üst kısmında, göz kapaklarında, dirsek ve diz kıvrımlarında ve bebeklerde, yüz ve kafa derisinde kırmızıdan kahverengimsi gri lekeler,

-Küçük, kabarık çıkıntılar, çizildiğinde sıvı sızdırabilir ve kabuklanabilir,

-Kalınlaşmış, çatlamış, pullu cilt,

-Kaşımadan kaynaklanan hassaslaşmış ve şişmiş bir cilt.

Atopik Dermatit ve Mantar Alerjenleri

Atopik dermatitin oluşmasında rolü olan birçok faktör vardır. Tahriş ediciler, çevresel faktörler, genetik faktörler gibi durumlar atopik dermatite neden olur. bunun yanı sıra mantar alerjenlerinin de atopik dermatitte önemli bir rol oynadığına yönelik çalışmalar vardır. İnsan derisinde bulunan en yaygın mantarlar Malassezia adı verilen mantarladır. Bu mantarlar, 14 immünojenik protein yani alerjen üretmektedir. Bu alerjenler, spesifik IgE yanıtı ortaya çıkarır. Bu mantarlarda bulunan bazı alerjenler atopik dermatitin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra bu alerjenlerden bazıları çapraz reaksiyona da neden olabilir. Sonuç olarak, mikrobiyal alerjenler, özellikle Malassezia adı verilen mantarlar, deri iltihabına yol açan moleküler mekanizmalarda rol oynayabilir ve bu durum atopik dermatitin seyri için önemlidir.

Atopik Dermatitin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Atopik dermatit, şiddetli kaşıntılı cilt egzaması ile karakterize edilen, kronik ve zaman zaman alevlenen bir cilt hastalığıdır. Sanayileşmiş ülkelerde atopik dermatit gelişme oranı son 30 yılda 3 katına çıkmıştır. Atopik dermatitin gelişmesinde rol oynayan çok sayıda faktör vardır. Ev tozu akarları, dünya çapında en alakalı alerjen kaynaklarından biridir. Dünyanın bazı yerlerinde alerjik bireylerin yarısı ev tozu akarlarına duyarlıdır ve bu durum atopik dermatitin şiddetini de artırmaktadır. Atopik dermatitte neden olan maddelerin belirlenmesinde standart alerji testleri bazen yetersiz olabilir ya da tam sonuç vermeyebilir. Atopik dermatitin tanısal çalışmasında moleküler tabanlı alerji teşhisi önerileri için yeterli veri yoktur. Ancak bununla birlikte bazı alerjenlere özgü IgE’nin değerlendirilmesi, fungal ve insan otolog antijenlerine karşı duyarlılığı belirlemek için yararlı olabilir. Özellikle tedaviye cevapsız egzama vakalarında moleküler alerji testi ile fungal enfeksiyonların (mantar enfeksiyonları) ve ev tozu mite alerjenlerinin rolü değerlendirilerek etkili bir tedavi planlanabilir.

Sonuç Olarak;

*Atopik dermatit pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir.

*Atopik dermatitin gelişmesinde ev tozu akarları (mite) ve mantarlar önemli bir rol oynar.

*Ev tozu akarları ve mantarlardan kaynaklanan atopik dermatitin teşhis edilmesi için özellikle uzun süreli tedaviye yanıt vermeyen kişilerde, kapsamlı bir test olan moleküler alerji testi kullanılabilir.

*Moleküler alerji testi ile atopik dermatitin nedeninin belirlenmesi, tedavinin yönünü belirleyici etkiye sahiptir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?