Besin Alerjisi Testi

Besin Alerjisi Testi

Besin alerjisi testi, hangi yiyeceklere karşı alerjinizin olduğunun anlaşılmasını sağlayan cilt ve kan testlerine denilmektedir. Eğer ki; belirli gıdaların size veya çocuğunuzda alerji yaptığını düşünüyorsanız, alerji doktorunuzdan bu testi istemeniz faydalı olacaktır. İlk etapta bir alerji hekimine muayene olmanız gerekecektir. Hekiminiz size alerjiniz olduğunu düşündüğünüz yiyecekler ile alakalı soru soracaktır.

Daha sonra ise sizi gerek görürse, teste yönlendirecektir.

Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Besin alerjisi belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Semptomları; bir kişi için hafif olabilirken ve bir başkası için şiddetli olabilir. Bazen yaşamı bile tehdit ederler. Yaygın besin alerjisi semptomları ise şunlardır:

  • Ağzınızda kaşıntı veya karıncalanma hissi
  • Kurdeşen, kaşıntı veya egzama gibi cilt rahatsızlıkları
  • Dudak, yüz, dil veya boğazda şişme
  • Tıkalı bir burun, hırıltılı solunum veya nefes almada güçlük
  • Mide ağrısı, ishal veya kusma
  • Baş dönmesi veya bayılma

Bazı kişilerde ayrıca, anafilaksi (alerjik şok) adı verilen gıdaya karşı şiddetli alerjik reaksiyon olabilir. Semptomlar arasında; hava yollarında gerginlik, boğazda şişme, tansiyonda düşme ve hızlı nabız yer alır. Bayılma durumu sık sık meydana gelebilir.

Besin Alerji Testi Nelerdir?

  • Deri (Prick) Testi

Deri testi, en yaygın ve en hızlı gıda alerji testidir. Doktorunuz sizi, aynı anda birkaç yiyecek için test edebilir. İlk olarak; içinde yiyeceği içeren küçük bir damla sıvıyı cilt yüzeyinize uygulanır. Sonra tepki için bir süre, beklemeniz istenecektir. Cildiniz kızararak tepki verirse, muhtemelen o yiyeceğe alerjiniz vardır. Sonrasında doktorunuz sizinle diğer tedavi seçenekleri hakkında konuşacaktır. Cildiniz tepki göstermezse, muhtemelen alerjiniz yoktur.

  • Besin Alerjisi Kan Testleri

Bu testte, gittiğiniz alerji merkezinde doktor muayenesinden sonra az bir miktarda kanınız alınacaktır. Sonrasında ise laboratuvar ortamında, onun çeşitli alerjenler karşı değerlendirmesi yapılacaktır. Bu test genellikle bir laboratuvara gönderilir ve sonuçları biraz uzun sürebilir. Kan testleri genelde ciltte bir sorun olup, deri testi kullanılamadığı durumlarda veya da alerjenin deride tespit edilemediği durumlarda yapılabilir. Ya da alerji doktorunuz alerji durumunuzu daha ayrıntılı inceleyebilmek için size moleküler alerji testi gibi kapsamlı kan testlerini önerebilir.

  • Besin Provokasyon Testi

Doktorlar, şiddetli besin alerjisi olan kişiler için tehlikeli olduğu için bu testi sık sık yapmazlar. bu test; bir cilt veya kan testini onaylamak veya bir çocuğun alerjisini büyüyerek atlatıp atlatmadığını görmek için faydalıdır. Listeden belirli bir yiyeceği çıkarmak için de kullanılabilir. Bazen cildiniz bir yiyeceğe tepki verebilir, ancak yerseniz hiçbir belirti yaşamazsınız. Bir kan testi, semptomlarınızı neyin tetiklediğini bulamazsa, bu noktada besin provokasyon testi yardımcı olabilir. Bu testi güvenilir bir sağlık kuruluşunda yaptırmanız gerekmektedir. Doktorunuz size yiyecek örnekleri verecek ve reaksiyonunuzu izleyecektir. Bu tür testler; ciddi reaksiyonlara sebep olabileceğinden, asla kendi başınıza denemeyin. Doktorunuz bu noktada test sonucunuza göre, size diyet önerebilir veya bir alerji diyetisyenine yönlendirebilir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?