Kandan Alerji Testi

kandan alerji testi

Alerji, son derece yaygın görülen ve vücudun direkt olarak bağışıklık sistemiyle alakalı olan kronik bir durumdur. Normal şartlarda bağışıklık sistemimizi; virüsler, bakteriler ve diğer bulaşıcı ajanlarla savaşarak, onlara karşı direnç geliştirir. Ancak alerji varlığında bağışıklık sistemi; toz veya polen gibi zararsız bir maddeyi bile tehdit olarak görür. Bu algılanan tehditle savaşmak için bağışıklık sistemi, immünoglobulin E (IgE) adı verilen antikorlar üretir. Peki bu alerjileri tespit etmek için neler yapmak gerekiyor.  Alerjik reaksiyona neden olan maddelere ise alerjenler denir. Toz ve polenin yanı sıra, diğer yaygın alerjenler arasında; hayvan kepeği, kuruyemişler ve kabuklu deniz ürünleri dahil yiyecekler, penisilin gibi bazı ilaçlar ve çeşitli maddeler bulunur. Alerji semptomları; hapşırma ve burun tıkanıklığından, anafilaktik şok (alerjik şok) adı verilen hayatı tehdit eden bir komplikasyona kadar değişebilir ve farklı şekillerde olabilir. Alerji tespitinde kan testleri, kandaki IgE antikorlarının miktarını ölçer. Az miktarda IgE antikoru normaldir. Daha büyük miktarda IgE tespiti ise, alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. En hızlı çözüm yolu kandan alerji testi yapılmasıdır.

Kandan Alerji Testi Ne İçin Yapılır?

Alerjiniz olup olmadığını anlamak için alerji kan testleri kullanılır. Total IgE testi adı verilen bir test türü, kanınızdaki toplam IgE antikorlarının sayısını ölçer. Spesifik IgE testi olarak adlandırılan başka bir alerji kan testi türü, bireysel alerjenlere yanıt olarak IgE antikorlarının seviyesini ölçer.

Neden Kandan Alerji Testine İhtiyacım Var?

Eğer ki aşağıdaki belirtileriniz ve de alerji semptomlarınız varsa, doktorunuz sizden alerji testi isteyebilir.

  • Tıkalı veya burun akıntısı
  • Hapşırma
  • Kaşıntılı sulu gözler
  • Kurdeşen (kırmızı lekeli döküntü)
  • İshal
  • Kusma
  • Nefes darlığı
  • Öksürme
  • Hırıltı

Kan Testi Nasıl Uygulanır?

Bu test sırasında, kan alma işlemi oldukça kısa sürmektedir. Konuyla alakalı bir sağlık personeli, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne takıldıktan sonra, az miktarda kan bir test tüpüne alınacaktır. Sonrasında ise testiniz incelemeye alınacaktır.

Test Özel Bir Hazırlık Gerektiriyor mu?

Alerji kan testi için özel bir hazırlığa ihtiyacınız yoktur.

Test Sırasında Herhangi Bir Risk Var mı?

Alerji kan testi sırasında risk, yok denecek kadar azdır. Bazı durumlarda kişinin cildine göre, iğnenin takıldığı yerde hafif ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom hızla geçer.

Test Sonucum Ne Zaman Çıkar?

Toplam IgE seviyeniz normalden yüksekse, muhtemelen bir tür alerjiniz olduğu anlamına gelir. Ancak neye alerjiniz olduğunu ortaya çıkarmaz. Spesifik bir IgE testi, spesifik alerjinizin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Sonuçlarınız bir alerji gösteriyorsa, alerji uzmanınız bir tedavi planı önerebilir. Tedavi planınız, alerjinizin türüne ve şiddetine bağlı olacaktır. Ölüme neden olabilen ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaktik şok riski taşıyan kişiler, alerjiye neden olan maddeden kaçınmak için ekstra özen göstermelidir. Yanlarında her zaman acil epinefrin tedavisi taşımaları gerekebilir. Test sonuçlarınız ve/veya alerji tedavi planınız hakkında sorularınız varsa, alerji doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz.

En Kapsamlı Kan Testi: Moleküler Alerji Testi


Deri (prick) testi, IgE seviyelerini ölçerek ve doğrudan ciltte bir reaksiyon arayarak alerjileri tespit etmenin başka bir yoludur. Bazı durumlarda ise, alerjenlerin tespiti daha zor olabilir. Normal kan ve cilt testleri, her alerjeni tespit edemeyebilir. Bu noktada alerji hekiminiz sizi kan testlerinde en detaylı sonucu veren moleküler alerji testine yönlendirebilir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?