Ateş Karıncası – Kırmızı Ateş Karıncası Alerjisi

Ateş karıncaları, tehlikeli böcekler grubunda yer alır. Yuvalarında bir tehdit hissettiklerinde ve kışkırtıldıkları zaman tekrar tekrar sokma eğilimi gösterirler. Sokma sırasında vücuda verdikleri zehir acı verici bir his uyandırır. Alerjisi olan kişilerde ise bu acı his çok daha ciddi sonuçları beraberinde getirebilir. Ateş karıncası zehrine duyarlı olan kişilerde bir bağışıklık tepkisi oluşur. Bağışıklık sistemi ateş karıncasının zehrini tehlikeli ve zararlı olarak algılar, bu durumla mücadeleye girişir. Antikor ve histamin gibi kimyasallar salgılayan bağışıklık sistemi alerjik reaksiyonun oluşmasına neden olur. Oluşan bu alerjik reaksiyon, hayatı tehdit eden ciddi sonuçlar doğurabilir. 

Ateş Karıncalarının Özellikleri

Kırmızı ateş karıncalarının anavatanı Amerika’dır. Ancak globalleşen dünya ile bu tür karıncalar her yerde bulunabilirler. Ateş karıncalarının renkleri kırmızı-kahverengiden siyaha kadar değişir. Genellikle çimenlik ve meralar gibi çimenli alanlarda yaklaşık 1 fit yüksekliğinde yuvalar veya höyükler inşa ederler. Çoğu karınca yuvasının aksine, ateş karıncası yuvalarının tek bir girişi yoktur. Ateş karıncaları, yuvaları bozulduğunda çok saldırgandır. Eğer provoke edilirlerse, algılanan davetsiz misafirin üzerinde toplanırlar, deriyi sabit tutmak için ısırarak kendilerini deriye sabitlerler ve ardından tekrar tekrar sokarlar. Ateş karıncaları sokarken çeneleriyle ısırırlar. Bu, iğneyi dışarı çekmelerine, döndürmelerine ve tekrar sokmalarına izin verir. Tek bir karınca, birkaç dakika içinde birkaç sokmaya neden olabilir. Ateş karıncası yuvaları bazen 200.000 karınca içeren küçük şehirler gibidir. 

Ciddi Bir Reaksiyonun Belirtileri

Ateş karıncası alerjisi olan kişiler için sokmalar, anafilaksi adı verilen yaşamı tehdit eden bir reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi semptomları tipik olarak vücudun birden fazla bölümünü içerir ve kaşıntı ve kurdeşen, boğazda veya dilde şişme, nefes almada güçlük, baş dönmesi, mide krampları, mide bulantısı veya ishali içerebilir. Aşırı durumlarda, kan basıncında hızlı bir düşüş şoka ve bilinç kaybına neden olabilir. Anafilaksi semptomları acil tıbbi tedavi gerektirir.

Ateş Karıncası Alerjisi Tedavisinde Moleküler Alerji Testi

Ateş karıncaları, kişiye büyük zarar verecek etkiye sahip olan karıncalardır. Potansiyel bir reaksiyonun ciddiyeti göz önüne alındığında, yangın karınca alerjisi için doğru teşhis, acil bir duruma hazırlıklı olmanın anahtarıdır. Alerji uzmanınız, bu durumu detaylı bir şekilde incelemek için sizden moleküler alerji testi isteyecektir. Moleküler alerji testi, ateş karıncası alerjisini net bir şekilde belirlemenin yanı sıra alerjinizin şiddetini de ölçecektir. Alerjiniz şiddetliyse eğer alerji uzmanınız her zaman yanınızda bulunması gereken adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonların tedavisinde kullanılması gereken acil müdahale ilacıdır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?