Un Kurdu Alerjisi

Alerjik reaksiyona neden olan pek çok alerjen vardır. Çok çeşitli olan bu alerjenler duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olur. Bu alerjenlerden biri de un kurdu olarak bilinen böceklerdir. Un kurtları, bazı gıdalarda bulunabilir ve bu kurtları seçebilmek pek mümkün olmayabilir. Un kurduna maruziyet genellikle farkında olmadan gelişir. Bağışıklık sistemi, un kurdunda bulunan bazı proteinleri zararlı bir madde olarak görür ve bu duruma tepki verir. Zararlı madde ile savaşmak için histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Un kurdu alerjisi her yaştan kişide görülebilecek bir alerjidir. Un kurdunun aktif olarak kullanıldığı bazı yerler vardır ve bu yerlerde çalışan kişilerde un kurdu alerjisinin daha sık görüldüğü belirtilmiştir. 

Un Kurdunun Özellikleri

Un kurtları, Tenibrio molitor adı verilen böceğinin larvalarıdır ve yaygın olarak balık yemi olarak kullanılır. Unla beslenen bu böcekler, fırınlarda, değirmenlerde, un fabrikalarında yoğun olarak bulunur. Aynı zamanda maruz, elma, patates, salatalık gibi besinlerle de beslenebilir ve uygun ortamı bulduğunda hızla büyür. Ortam sıcaklığına göre çok hızlı büyüyen un kurtları, ışığı sevmezler ve karanlık yerlerde dururlar. 

Un Kurdu Alerjisi Belirtileri

Un kurduna maruz kaldıktan kısa süre sonra alerjik reaksiyon gerçekleşebilir. Bazı kişiler un kurdundan yayılan mikroskobik parçaları solumak bile alerjik reaksiyona neden olabilir. Un kurdu alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Un kurdu alerjisinin tipik belirtileri şu durumları içerir:

-Alerjik rinit semptomları,

-Egzama,

-Alerjik konjunktivit,

-Astım,

-Kaşıntı, kabarıklık,

-Gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık, şişlik,

-Burunda kaşıntı, hapşırma,

-Öksürük,

-Nefes almada zorluk,

-Göğüste sıkışma, hırıltılı solunum. 

Un Kurdu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Un kurdu alerjisi, gözden kaçabilecek ve standart alerji testleri ile teşhisi zor olabilecek bir alerji türüdür. Alerji uzmanınız her ihtimali göz önünde bulundurarak alerjinizin teşhisi için kapsamlı bir test olan moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, yüzlerce alerjen maddeyi belirleyebilen etkili bir alerji testidir. Bileşene dayalı olan bu test, alerjinizin moleküler yayılımını inceleyecektir ve bununla birlikte alerjinizin şiddetini de ölçecektir. Özellikle nadir görülen alerjilerde moleküler alerji testinin yapılması testin sunduğu sonuçlar bakımından önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise moleküler alerji testi ile olası diğer alerjilerinizin de ortaya çıkmasıdır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?