Yaban Arısı Alerjisi

Yaban arısı sokmaları, özellikle insanların uzun süre dışarıda kaldığı sıcak aylarda yaygındır. Yaban arıları sokma bölgesine bazen iğne bırakır bazı zamanlarda ise bırakmaz.  Yaban arısı alerjisi olan kişilerde, bu arı tarafından sokulmak rahatsızlık hissinin çok ötesine geçebilir. Bağışıklık sisteminin yaban arısı zehrinde bulunan bazı maddeleri zararlı olarak görmesi alerjik bir tepki oluşmasına neden olur. Vücudunun tehlike altında olduğunu düşünen bağışıklık sistemi, bu zararlı maddeden korunmak için antikor ve histamin gibi kimyasallar üretir. Bir sonraki arı zehri ile karşılaşıldığında histamin salınır ve alerjik reaksiyonun belirtileri ortaya çıkar. 

Yaban Arısı Alerjisi Belirtileri

Arı alerjisi olmayan insanların çoğu, eşek arısı sokması sırasında ve sonrasında sadece küçük semptomlar gösterir. Ancak yaban arısı alerjisi olan kişilerde bu durum reaksiyon oluşturabilir. Yaban arısı sokmalarında reaksiyonlar normal ve büyük reaksiyon olarak değişebilir. Normal reaksiyonlarda sokma alanının çevresinde kırmızı, kabarık bir şerit oluşabilir. Genellikle, ağrı ve şişlik, sokulduktan sonraki birkaç saat içinde geçer. Yaban arısı sokmalarına karşı büyük yerel reaksiyonlar, sokmadan iki veya üç gün sonra artan aşırı kızarıklık ve şişliği içerir. Mide bulantısı ve kusma da meydana gelebilir. Çoğu zaman, büyük yerel tepkiler yaklaşık bir hafta içinde kendi kendine azalır.

Yaban Arısı Alerjisinde Anafilaksi

Yaban arısı sokmalarına karşı en şiddetli alerjik reaksiyonlara anafilaksi adı verilir. Anafilaksi, yaban arısı zehirine tepki olarak vücudunuz şoka girdiğinde ortaya çıkar. Yaban arısı sokmalarına karşı şiddetli alerjik reaksiyonun belirtileri şunlardır:

-Yüz, dudak veya boğazda şiddetli şişme,

-Kurdeşen veya kaşıntı,

-Hırıltılı solunum veya nefes alma zorlukları,

-Baş dönmesi,

-Kan basıncında ani düşüş,

-Baş dönmesi,

-Bilinç kaybı,

-Mide bulantısı ya da kusma,

-İshal,

-Karın krampları,

-Zayıf veya hızlı nabız.

Yaban Arısı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Yabana arılarına karşı şiddetli alerjik reaksiyon geliştirme riski vardır. Bu sebeple bu alerjilerin detaylı bir şekilde teşhis edilmesi gerekir. Kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testi, yaban arısı alerjinizin teşhisinde önemli bilgiler sunacaktır. Yüzlerce alerjene bakabilen bu test bileşene dayalı bir alerji testidir ve alerjinin tüm detaylarını ortaya koyması bakımından tercih edilen bir testtir. Alerjinin moleküler yayılımını inceleyen ve alerjinin şiddetini ölçen moleküler alerji testi alerji tedavinizin seyrini de belirleyebilir. Alerjiniz anafilaksi eğilimindeyse eğer, alerji uzmanınız alerji aşıları ile bir tedavi önerebilir. Alerji aşısında kullanılacak maddeyi ise moleküler alerji testi kesin olarak belirleyecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?