Bal Arısı Alerjisi

Arı sokmaları genel anlamda rahatsızlık verici bir durumdur. Ancak bazı kişilerde arı zehrine karşı alerjik reaksiyon gelişebilir ve durum daha rahatsız edici seyredebilir. Arı sokmaları, alerjiyi en çok tetikleyen böcekler arasında yer alır. Alerjik reaksiyona neden olan çok sayıda arı vardır ve bu arılardan kaynaklanan reaksiyonların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bal arıları dünya genelinde yaygınlık gösteren arı türlerindendir ve bal arısı tarafından sokulma durumları çok yaygındır. Bal arısı, diğer arıların aksine, soktuğu yere iğnesini bırakır. Bal arısı tarafından sokulmalar genellikle bir kere olur ve aynı bal arısı tekrar tekrar sokamaz. Bal arısı iğnesini bıraktıktan sonra genellikle ölür. Bal arısı tarafından sokulmanın şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak genel olarak, normal bir reaksiyon, sokma bölgesi çevresinde ağrı, şişlik ve kızarıklığa neden olur. Büyük bir lokal reaksiyon, sokma bölgesinin ötesine uzanan şişmeye neden olur. Örneğin ayak bileğinden sokulan bir kişinin tüm bacağında şişlik olabilir. Büyük yerel reaksiyonlar yaklaşık 48 saatte zirve yapar ve ardından 5 ila 10 gün içinde kademeli olarak iyileşir. Bal arısı sokmasından kaynaklanan en ciddi reaksiyon anafilaksidir ve anafilaksi acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. 

Bal Arısı Alerjisi Belirtileri 

Bal arısı alerjisi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Alerjinin şiddeti hafif ve şiddetli olabilir ve belirtileri şu durumları içerir:

-Ağrı,

-Kırmızılık,

-Sivilce benzeri noktalar,

-Hafif ile orta derecede şişme,

-Sıcaklık,

-Kaşıntı,

Şiddetli alerjik reaksiyonlar (anafilaktik reaksiyon) şu belirtileri içerir:

-Nefes almada güçlük,

-Kırmızı, kaşıntılı bir kızarıklık olarak görünen ve sokmanın ötesindeki bölgelere yayılan kurdeşen,

-Yüzün, boğazın veya ağzın veya dilin herhangi bir kısmının şişmesi,

-Hırıltı veya yutma güçlüğü,

-Huzursuzluk ve kaygı,

-Hızlı nabız,

-Baş dönmesi veya kan basıncında keskin bir düşüş.

Bal Arısı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Arı alerjileri, son derece ciddi sonuçlar doğurabilecek reaksiyonlara neden olabilirler. Bu nedenle arı alerjisinin detaylı bir şekilde teşhis edilmesi önemlidir. Arı alerjisine neden olan etken alerjen maddenin belirlenmesi, arı alerjisi için uygulanacak tedavinin yöntemini de belirler. Alerji uzmanınız arı alerjinizin şiddetini ölçmek ve alerjinizin şiddetine uygun tedaviyi uygulamak için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjiye neden olan maddeyi belirlemenin yanı sıra alerjinin moleküler yayılımını ve şiddetini de belirler. Alerjiniz şiddetliyse eğer, alerji uzmanınız aşı tedavisi önerebilir. Alerji aşıları, vücudu alerjen maddeye kademeli olarak alıştıran ve duyarsızlaştıran bir tedavi yöntemidir. Alerji aşısının seçiminde ise moleküler alerji testi belirleyici görev üstlenir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?