Ringa Solucanı Alerjisi (Anisakis Simpleks)

Ringa solucanı yani anisakis, deniz balıklarını ve kabuklu deniz hayvanlarını enfekte eden parazitik bir kurttur, Bu solucan, deniz ürünleri tüketimi ile birlikte insanlar da bulaşabilir.  Balıklarda yaygın bir parazit olan anisakiasis vakaları son 50 yılda bir hayli artmıştır. Çiğ balık tüketiminin yüksek olduğu yerlerde bu durum daha sık görülmektedir. Kabuklu deniz ürünleri gibi deniz ürünlerine alerji de oldukça yaygındır ve bu alerjiler bazen zor olabilir. Anisakis simpleks olarak bilinen ringa solucanı alerjisi, alerjik reaksiyonunuzun nedeni olabilir. Ringa solucanı, bireylerin gıda zehirlenmesine benzer belirtiler yaşamasına neden olsa da, bazı kişilerde ise alerjik tepkilere neden olur. 

Ringa Solucanı Alerjisi Belirtileri

Ringa solucanı alerjisi belirtileri gıda alerjisi belirtileri ile benzerdir. Diğer besin alerjilerinde de olduğu gibi ringa solucanı alerjisinde, belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde hafif belirtiler yaşanırken bazı kişilerde ise hayatı tehdit eden şiddetli belirtiler yaşanabilir. Ringa solucanı alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Karın ağrısı,

-Mide bulantısı,

-Kusma,

-İshal,

-Dışkıda kan ve mukus,

-Deri döküntüsü, kaşıntı,

-Kurdeşen,

-Anafilaksi.

Anafilaksi nadir görülebilen şiddetli bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi durumunda, kan basıncından ani düşü, baygınlık gibi belirtiler meydana gelir. Tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Ringa Solucanı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Ringa solucanı alerjisi karmaşık bir alerjidir ve diğer balık ya da deniz ürünleri alerjisi ile karıştırılabilir. Daha önce yediğiniz bir balığa tepki verirseniz, bu anisakis alerjisinin bir işareti olabilir. Alternatif olarak, balık veya histamin zehirlenmesine karşı geç bir alerji geliştirmiş olabilirsiniz. Histamin bazen ton balığı veya uskumru gibi balıklarda bulunur ve semptomlar balık veya simpleks alerjilerine de benzer. Bu sebeple ringa solucanı alerjisinin teşhisinin kapsamlı bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Herhangi bir alerjik reaksiyon, anafilaksiye yol açabileceğinden mutlaka bir alerji uzmanına gitmek gerekir. Alerji uzmanları, alerji konusunda üst ihtisas yapan ve alerji konusunda en yetkili doktorlardır. Alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, ringa solucanı alerjisini ve alerjinin bileşenlerini net bir şekilde ortaya koyabilecek kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinizin kaynağına inip derinlemesine inceleme yapan bu test aynı zamanda alerjinizin şiddetini de ölçecektir. Alerjiniz şiddetli olma eğiliminde ise eğer, alerji uzmanınız sürekli yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör anafilaksi gibi ciddi reaksiyonların tedavi edilmesi için kullanılan bir ilaçtır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?