Hamam Böceği Alerjisi

Hamam böcekleri, dünyanın birçok yerinde yaşayan böceklerdir. Bu zararlılar, çeşitli ortamlara kolayca uyum sağlar. En çok binalarda bulunur, sıcak koşulları tercih ederler. Genellikle geceleri aktiftirler ve ışıktan kaçarlar. Hamam böcekleri, birçok insan için alerjen olan bir protein içerir. Hamam böceklerinde bulunan proteinlerdeki enzimlerin insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olduğu düşünülmektedir. Alerjen, alerjik bir bağışıklık reaksiyonuna neden olan bir maddedir. Hamam böceklerinin vücut parçaları, tükürükleri ve atıkları alerjendir. Ölü hamam böcekleri bile alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hamam böceği alerjisi, yıl boyunca alerji ve astımın yaygın bir tetikleyicisidir. Araştırmalar, hamam böceklerine alerjisi olan ve bunlara maruz kalan çocukların astımlı diğer çocuklardan daha sık astım belirtileri yaşadıklarını ortaya koymuştur. İstatistikler, hamam böceği alerjilerinin dünya çapında en yaygın iç mekan alerjilerinden biri olduğunu gösteriyor. Hamam böceği alerjisi hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilirler, ancak çocuklar daha çok etkilenen grupta yer alır.

Hamam Böceği Alerjisi Belirtileri

Hamam böceği alerjisi belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Tipik belirtiler şu durumları içerir:

-Hapşırma,

-Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı,

-Kaşıntılı, kırmızı veya sulu gözler,

-Kaşıntılı burun, ağız veya boğaz,

-Geniz akıntısı,

-Öksürük,

-Kaşıntılı deri veya deri döküntüsü, cilt reaksiyonları.

Hamam Böceği Alerjisi ve Astım

Bir hamam böceği alerjisinin yetişkinlerde ve çocuklarda astımı tetiklediği, şiddetlendirdiği ve hatta astıma neden olduğu da bilinmektedir. Özellikle hamam böceklerinin daha çok sayıda olduğu kentsel alanlarda, çocuklar yetişkinlerden daha çok etkilenebilir. Hamam böceklerine karşı alerjiler, şehir içi çocuklarda astımın en önemli nedenlerinden biri olabilir. Hamam böceği alerjilerinin, çocuklarda tipik astım semptomlarını, hamam böceğine bağlı maruziyetten kaynaklanmayan astımı olanlara göre daha fazla artırdığı da gösterilmiştir. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde astım belirtileri şunları içerebilir:

-Nefes alırken ıslık veya hırıltı,

-Nefes almada zorluk,

-Göğüste sıkışma, rahatsızlık veya ağrı,

-Yukarıdaki belirtilerden dolayı uyumakta zorluk.

Hamam Böceği Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Hamam böceği alerjileri, farklı alerjenlerden kaynaklanabilir ve çoğu kişi bu alerjiye sahip olduğunu anlayamayabilir. Herhangi bir belirti göstermeniz durumunda vakit kaybetmeden alerji uzmanına gitmeniz sizin için faydalı olacaktır. Alerji uzmanınız, alerjinizi derinlemesine incelemek için kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, alerjiye sebep olan maddeyi belirleyerek alerjinin moleküler yayılımını da inceleyen kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinize neden olan madde belirlendikten sonra alerjinizin şiddeti de bu test ile ölçümlenebilir. Alerjinizin tüm detaylarının incelenmesi, alerjinin tedavi ve yönetiminde etkili olacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?