Kağıt Yaban Arısı Alerjisi

Arı alerjileri, her ne kadar hafif belirtileri de olsa, ciddi sayılabilecek alerjiler arasındadır. Arı sokmalarından kaynaklanan şiddetli reaksiyonlar acil tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. Bu sebeple arı alerjilerinin dikkate alınması gerekir. Arı türlerinden biri olan kağıt yaban arıları, alerjik reaksiyona neden olabilecek arılar arasındadır. Bu tür, özellikle kışkırtıldığı zaman tekrar tekrar sokma eğilimi gösterir. Bağışıklık sisteminin kağıt yaban arısı bulunan zehri zararlı bir madde olarak algılaması, alerjik bir tepki oluşmasına neden olur. Kendini korumak için bağışıklık sistemini bazı kimyasallar salgılar ve reaksiyon belirtileri ortaya çıkmış olur. 

Kağıt Yaban Arılarının Özellikleri

Kağıt yaban arıları genellikle sarı ceketlere benzer bir vücut şekline sahiptir. Uzun bacakları ce neredeyse üçgen bir yan görünümü ve ince bel yapıları ile farklı görünürler. Çoğunlukla kahverengi ve sarı renklidirler. Bilinen kağıt yaban arısı türlerinin her biri, benzer kahverengi ve sarı renk özelliklerini paylaşır, ancak aynı zamanda, onları birbirinden ayıran farklı renk bantları ve işaretleri de vardır. Bazı kağıt yaban arıları türleri, kırmızı gibi daha koyu renklere ve hatta diğerlerine kıyasla daha parlak renkli çizgilere sahip olabilir. Kağıt yaban arıları genellikle konut bahçelerinde yuva yaparlar, bu nedenle bir istilanın ana belirtilerinden biri, yuvanın kendisinin ve yakındaki diğer arılarının yuvanın etrafında hareket etmesidir. Kağıt yaban arıları, tehlikede hissettikleri zaman saldırgan olurlar. Özellikle yuvalarını korumak için bir kişiyi defalarca sokabilirler. Kağıt yaban arısı sokmaları çok acı verici olabilir ve diğer böcek sokmalarıyla aynı alerjik reaksiyon riskine neden olabilir. 

Kağıt Yaban Arısı Alerjisi Belirtileri

Arı sokmaları alerjilerinin belirtileri genel olarak aynıdır. Belirtileri hafif, orta ve şiddetli gerçekleşebilir. Kağıt yaban arısı alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Sokma yerinde ani, keskin yanan ağrı,

-Sokma bölgesinde kırmızı bir şerit,

-Sokma bölgesinde hafif şişlik,

-Aşırı kızarıklık,

-Ertesi veya iki gün içinde yavaş yavaş büyüyen sokma bölgesinde şişlik,

-Kurdeşen ve kaşıntı,

-Nefes almada güçlük,

-Boğaz ve dilin şişmesi,

-Zayıf, hızlı nabız,

-Mide bulantısı, kusma veya ishal,

-Baş dönmesi veya bayılma,

-Bilinç kaybı.

Kağıt Yaban Arıları Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Arı alerjilerinin teşhisinde moleküler alerji testi, alerjinin şiddetini ve alerjen maddenin bileşenini belirlediği için oldukça önemlidir. Kağıt yaban arısı alerjiniz, anafilaksi oluşturabilecek şiddette ise eğer alerji uzmanınız yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir ve alerji aşısı tedavisini önerecektir. Alerji aşıları, vücudunuzu alerjen maddeye alıştırmayı ve alerjene duyarsızlaştırmayı içeren bir tedavi yöntemidir. Alerji aşısında kullanılacak alerjen özünün belirlenmesi ise moleküler alerji testi ile mümkündür. Alerjinizi detaylı bir şekilde inceleyen bu test, alerji yöntemi ve tedavisinde büyük rol oynar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?