Eşek Arısı Alerjisi

Arı alerjisi, arı sokmasından kaynaklanan zehre ciddi bir vücut reaksiyonu anlamına gelir. Genellikle arı sokmaları ciddi bir reaksiyona neden olmaz. Bununla birlikte, arı sokmalarına alerjiniz varsa veya birkaç arı sokması geçirdiyseniz, ciddi bir reaksiyon yaşayabilirsiniz. Alerjik reaksiyona neden olan arılar çeşitlilik gösterebilir. Bazılarının sadece tek tür bir arı zehrine karşı alerjisi olabilir. Eşek arıları, alerjik reaksiyona neden olan yaygın arı türlerinden biridir. Eşek arıları özellikle kışkırtıldıkları zaman birden fazla sokma eğilimi gösterirler. Bağışıklık sistemi, eşek arısı zehrinde bulunan bazı maddeleri tehdit olarak algılar ve bu duruma karşı bir tepki geliştirir. Tehlikeli durumla savaşmak için histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi reaksiyon belirtilerinin oluşmasına neden olur. 

Eşek Arısının Özellikleri

Eşek arıları (Vespa cinsindeki böcekler) tüm sosyal yaban arıları arasında bulunan en büyük arılardır ve görünüş olarak yakın akrabaları olan sarı ceketli arılara benzerler. Birçok türü bulunan eşek arılarından bazı türler 5,5 santimetre uzunluğa kadar ulaşabilir. Türlerin çoğu ağaçlarda ve çalılarda açıkta yuva yapar, ancak bazıları yuvalarını yeraltında veya diğer boşluklarda inşa eder. Tropik bölgelerde bu yuvalar yıl boyunca sürebilir, ancak ılıman bölgelerde yuva kış boyunca ölür. Erkek eşek arıları uysaldır ve iğneleri yoktur. Eşek arıları tehdit edildiğinde yuvalama alanlarını agresif bir şekilde koruduğundan ve sokmaları diğer arıların sokmalarından daha tehlikeli olabileceğinden, genellikle zararlı olarak kabul edilir.

Eşek Arısı Alerjisi Belirtileri

Eşek arısı alerjisi belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Arı sokmasından kaynaklı reaksiyonlar, hafif, orta ve şiddetli olarak kategorize edilebilir. Eşek arısının alerjisinin tipik belirtileri şu durumları içerir:

-Ağrı,

-Şişlik (batma bölgesinde ve bazen ötesinde),

-Kızarma,

-Kurdeşen,

-Kaşıntı,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur.  Anafilaksi yani alerjik şok, nefes almayı bozabilen ve vücudun şoka girmesine neden olabilen, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyon

Eşek Arısı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Eşek arısı sokması anafilaksi adı verilen şiddetli bir reaksiyona neden olabilir. Alerji uzmanınız bu sebeple alerjinizi teşhis ederken, alerjinizin şiddetini de ölçmek isteyecektir. Moleküler alerji testi, alerjilerin ciddiyetini belirleyebilen bir alerji testidir. Bu sebeple alerjinizi detayı incelemek için alerji uzmanınız bu testi kullanabilir. Alerjiniz anafilaksi eğilimi gösteriyorsa eğer alerji uzmanınız tedavi planı oluşturacaktır. Oluşturulacak tedavi yöntemini belirlemede de etkili olan moleküler alerji testi, alerjinizin yönetimi ve tedavisinde etkili rol oynar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?