Akasya Poleni Alerjisi

Alerjiye sebep olan çeşitli maddeler vardır. Gıdalar, ilaçlar, iç ve dış mekan alerjenleri gibi çok sayıda alerjen madde vardır. Alerjiler arasında ise polenlerin neden olduğu alerjiler ise oldukça yaygındır. Bazı ağaçların, çimlerin ve yabani otların polenleri alerjiye neden olabilir. Bu bitkiler arasında bulunan akasya alerjisi de polen alerjilerinin sorumlularından biridir. Akasya ağacı, baharda saman nezlesini ve astımı tetikleyebilen alerjenik bir polen üretir. İnsanlar ayrıca akasyanın öz suyundan yapılan ve gıda ve içeceklerde yaygın olarak katkı maddesi olarak kullanılan akasya sakızına karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Akasya ağaçları büyük miktarlarda polen üretir. 

Akasya Ağacının Özellikleri

Yaygın olarak wattles olarak bilinen akasya, Fabaceae bezelye ailesinin Mimosoideae alt ailesindeki büyük bir çalı ve ağaç cinsidir. Akasya ağacı dünyanın çeşitli yerlerinde farklı türlerde bulunabilir. Alpler, yağmur ormanları, ormanlık alanlar, çayırlar, kıyı kumulları ve çöller dahil olmak üzere tüm karasal alanlarda bulunurlar. Akasyalar, daha kuru ormanlık alanlarda veya ormanda, yeraltı topraklarının önemli bir bileşenidir. Akasya, un yapımında ve sakız yapımında kullanılan bir bitki türüdür. Akasya kabuğu ve odunu, zengin yağ ve terpen kaynaklarıdır ve özellikle bronzlaşma endüstrisinde mesleki alerjenlerin bir nedeni olarak kabul edilir. Akasya yağı, matbaacılık sektöründe de kullanılmaktadır. Akasyanın, birkaç tıbbi kullanım vardır. Vücuttaki toksinleri atmak ve bağırsaklarda sağlıklı bakterileri teşvik etmek için probiyotik olarak alınabilir. Aynı zamanda yüksek kolesterolü tedavi etmek, kilo vermeye yardımcı olmak ve irritabl bağırsak sendromunu (IBS) tedavi etmek için kullanılır. Akasya sakızı, diş eti iltihabını ve plağı azaltmak için ağza uygulanabilir ve hatta deri iltihabını azaltmak için cilde de uygulanabilir. Değişik formlarda olabilen akasya ağacının çiçekleri genellikle, beyaz, sarı ve kırmızı renktedir.  

Akasya Poleni Alerjisi Belirtileri

Alerjisi olan bir kişi, akasya polenine maruz kaldıktan kısa süre sonra bazı belirtiler yaşayabilir. Bu belirtilerin şiddeti ve etkisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

Akasya Poleni Alerjisi Başlıca belirtiler şunlardır:

  • Astım belirtileri,
  • Egzama,
  • Saman nezlesi, mevsimsel alerji,
  • Kırmızı, kaşıntılı döküntü.

Akasya Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, çok kapsamlı ve alerji ile ilgili detaylı bilgileri ortaya koyabilen bir alerji testidir. Akasya alerjisinin teşhisinde de moleküler alerji testi, alerjinin gerçek olup olmadığı ya da çapraz reaksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığı ile ilgili kapsamlı bilgi sunacaktır. Moleküler alerji testi aynı zamanda, alerji tedavisinde alerji aşısının gerekli olup olmadığını, gerekli ise hangi alerjen için alerji aşısı yapılması gerektiği ile ilgili tüm bilgileri de ortaya koyacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?