Çayır Otu Alerjisi

Çayır otu, dünya çapında yayılmış olan ve ortak bir çim alerjisi kaynağı olarak bilinen, Avrupa ve Asya’ya özgü bir çim türüdür. Atlar ve diğer hayvanlar için bir saman ve otlak otunun yanı sıra, genellikle bir çimen olarak yetiştirilir. Çayır otu, çayırlar, yol kenarları, tarlalar ve meralar gibi geniş açık alanlarda bulunur. Çim alerjilerinin büyük bir kısmından sorumlu olan çayır otu, her yıl yüzbinlerce kişiyi etkilemektedir. Bağışıklık sisteminin çayır otunda bulunan polenleri tehdit olarak algılaması bununla mücadeleye girişmesine neden olur. bu mücadele için bazı kimyasallar üreten bağışıklık sistemi birtakım alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 

Çayır Otu Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Çayır otu alerjisi varsa, diğer çim polenlerine maruz kaldığınızda da alerjiye benzer birtakım belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu durum çapraz reaksiyon olarak adlandırılır ve bağışıklık sisteminin benzer yapıdaki polenlere de tepki vermesi çapraz reaksiyonu oluşturur. Bazı kişilerde çimen alerjisinden kaynaklanan, çiğ meyve ve sebzelere karşı da duyarlılık oluşur. Oral alerji sendromu olarak adlandırılan bu durumda belirtiler ağız kısmını etkiler. Ağızda ve ağız çevresinde kaşıntı ve karıncalanma hissi oral alerji sendromunun başlıca belirtilerini oluşturur. Bu gibi durumlarda tepki sebzenin ya da meyvenin çiğ haline karşı gelişir ve pişmiş sebzeler ve meyveler oral alerji sendromuna neden olmaz. Oral alerji sendromunun etkileri kısa sürer ve kendiliğinden geçme eğilimindedir. 

Çayır Otu Alerjisi Belirtileri

Çayır otu alerjisi belirtileri diğer polen alerjilerinin belirtileri ile aynı özellikleri paylaşır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve belirtiler şu durumları içerir:

-Hapşırma,

-Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı,

-Tahriş olmuş gözler,

-Kaşıntılı boğaz,

-Gözlerde kızarıklık ve sulanma.

Çayır otu çimenine karşı duyarlıysanız ve astımınız varsa, çimen poleni öksürük ve hırıltı gibi astım semptomlarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. 

Çayır Otu Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Polen alerjilerinin teşhisinin ayrıntılı bir şekilde yapılması önemlidir. Bu sebeple alerji uzmanınız çayır otu alerjinizin teşhisinde de moleküler alerji testi yöntemini kullanabilir. Moleküler alerji testi 300 alerjene bakabilen son derece etkili ve kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinizin moleküler yayılımını ve şiddetini ölçen bu test, tedavi planının oluşturulmasında büyük bir rol oynar. Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız alerji aşı tedavisini önerebilir. Alerji aşısı, vücudun alerjene alışmasını ve duyarsızlaşmasını hedefleyen bir tedavi yöntemidir. Moleküler alerji testi bunların yanı sıra çapraz reaksiyon konusunda da bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?