Hurma Ağacı Alerjisi

Mevsimsel alerjilere neden olan ağaç polenlerinden biri de hurma ağacı polendir. Hurma ağacı, bol miktarda polen üretir ve bu polenleri uzak mesafelere rüzgarın etkisiyle taşır. Hurma ağacı poleni ile karşılaşan alerjik kişiler bu polene karşı tepki verir. Tepkinin kaynağı, bağışıklık sisteminin hurma polenini zararlı olarak algılamasıdır. Zararlı maddeye karşı kendini korumaya çalışan bağışıklık sistemi histamin gibi bazı kimyasallar üretir. Kişi hurma ağacı poleni ile bir sonraki karşılaşmasında alerjik reaksiyon meydana gelir. 

Hurma Ağacının Özellikleri

Genellikle hurma olarak bilinen Phoenix dactylifera, yenilebilir tatlı meyvesi için yetiştirilen palmiye ailesindeki Arecaceae’deki çiçekli bir bitki türüdür. Uzun süren ekim nedeniyle kesin menşe yeri belirsiz olsa da, muhtemelen Mısır ve Mezopotamya’yı çevreleyen Bereketli Hilal bölgesinden çıkmıştır. Hurma ağacı, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir ve dünya çapında birçok tropikal ve subtropikal bölgede doğallaştırılmıştır. Hurma ağaçları tipik olarak yaklaşık 21-23 metre yüksekliğe kadar ulaşır, tek başlarına büyürler veya tek bir kök sisteminden çeşitli gövdelerle bir yığın oluştururlar. Hurma meyveleri (hurma) oval-silindirik, 3 ila 7 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 2,5 santimetre çaptadır; rengi çeşide bağlı olarak parlak kırmızıdan parlak sarıya kadar değişir. Hurma ağaçları dünyanın çeşitli yerlerinde süs bitkisi olarak kullanılır. Hurma meyvesi, lif ve sindirime yardımcı olabilecek diğer kimyasalları içerir. Tarihi çok eski zamanlara dayanan hurma ağacı, halk arasında doğal tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır. 

Hurma Ağacı Alerjisi Belirtileri

Hurma ağacı alerjisi belirtileri, diğer ağaç poleni alerjilerinin belirtileri ile tipik olarak aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti ve etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hurma ağacı alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Hapşırma,

-Gözlerde tahriş, sulanma, kızarıklık, kaşıntı,

-Boğazda kaşıntı,

-Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı.

Astımı olan kişilerde polen alerjisi, astım belirtilerinin kötüleşmesine, öksürük ve hırıltıya neden olabilir. 

Hurma Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Hurma ağacı, yoğun miktarda alerjen polen üretse de hurma ağacı polenine karşı gelişen alerji nadirdir. Bu sebeple bu alerjinin teşhisinde kapsamlı bir alerji testi yapılmalıdır. Alerji uzmanınız, hurma poleni alerjisinin saptamak için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi 300 alerjene ve alerjen bileşenine bakan son teknoloji bir alerji testidir. Alerjinizin moleküler yayılımının da inceleyen moleküler alerji testi aynı zamanda alerjinizin şiddetini de belirleyecektir. Alerjiyi çok detaylı bir şekilde inceleyen bu test, olası diğer alerjilerinizi belirlemenin yanı sıra çapraz reaksiyon konusunda da bilgi sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?