Çavdar Otu Alerjisi

Aslen Güney Avrupa ve Güneybatı Asya’dan gelen ekili çavdar, dünya geneline yayılan ve yetiştirilen bir bitki türüdür. Pek çok alanda, özellikle yabani ot veya erozyon kontrolü için bir bitki örtüsü olarak yetiştirilir. Benzeri olduğu buğday ve arpa ile aynı aile içindedir, ancak buğday ve arpaya göre tahıl olarak kullanılması yeni bir durumdur. Çavdar otunun pek çok çeşidi vardır. Yetiştirilen çavdar oldukça dayanıklıdır ve Mayıs’tan Temmuz’a kadar çiçek açar ve tohumlar Ağustos’tan Eylül’e kadar olgunlaşır. Hem erkek hem de dişi çiçekler aynı bitkide bulunur ve polenleri rüzgarla uzak mesafelere taşınır. Çavdar otu, otlaklar, çayırlar, tarlalar, çimenler, yol kenarları gibi açık alanlarda ve hatta açık alanlarda yetişir. Çavdar otu, çim alerjilerinin yaygın nedenlerinden biridir. Bazı kişilerin bağışıklık sistemi çavdar otu polenini zararlı olarak görür ve tepki verir. Bu tepkinin sonucunda çavdar otu alerjisi reaksiyonu meydana gelir. 

Çavdar Otu Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Çavdar otu alerjisi varsa, diğer çim polenlerine maruz kaldığınızda da bazı belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu durum çapraz reaksiyon olarak bilinir. Çimen poleni alerjiniz varsa bazı meyve ya da sebzelere karşı da birtakım belirtiler yaşayabilirsiniz. Oral alerji sendromu olarak adlandırılan bu durum çiğ meyve ve sebzeye karşı verilen bir tepkidir. Oral alerji sendromunda belirtiler lokalizedir ve ağız çevresini içerir. Ağız ve boğazda kaşıntı, karıncalanma gibi belirtiler ile kendini gösteren bu sendromun belirtileri kısa süre içinde kendiliğinden düzelme eğilimi gösterir. 

Çavdar Otu Alerjisi Belirtileri

Çavdar otu alerjisinin belirtileri, tipik polen alerjisi belirtileri ile aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çavdar otu polenine maruz kaldıktan hemen sonra belirtiler başlar. Çavdar otu poleni alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Burun akması veya burun tıkanıklığı,

-Hapşırma,

-Kaşıntılı veya kırmızı gözler,

-Boğazda tahriş,

-Hırıltı ve göğüste sıkışma,

-Öksürük.

Çavdar Otu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Polen alerjileri, alerji aşıları ile tedavi edilebilir alerjilerdir. Polen alerjisinin tedavisinde alerjiye sebep olan madde kesin olarak belirlendikten sonra kişiye özel aşı hazırlanır. Alerjinin kaynağını kesin bir şekilde belirlemek ise moleküler alerji testi ile mümkündür. Moleküler alerji testi kapsamlı ve etkili bir test yöntemidir. Alerjiye neden olan maddeyi saptamanın dışında çapraz reaksiyonu da inceleyen bu test alerjiniz hakkındaki tüm detayları inceler. Alerjinizin moleküler yayılımına da bakarak alerjinizin şiddetini de ölçen bu test tedavi planının oluşturulmasında önemli bir rol oynar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?