Yapışkan Otu Alerjisi

Yapışkan otu, yoğun bir şekilde polen yayan yabani otlardan biridir. Bu polenler, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonların bir kısmından sorumludur. Bağışıklık sistemi, bu bitkinin polenini tehlikeli olarak görür ve kendini korumak ister. Kendini korumak için antikor ve histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi alerjik bir tepki oluşturur. Histamin salınımı sonrasında alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Belirtiler yapışkan otu polenin yoğun olduğu zamanlarda artış gösterir.

Yapışkan Otunun Özellikleri

Yapışkan otu, Akdeniz çevresinde ve Avrupa’nın batı kıyılarında yaygın olarak bulunan yabani bir ot çeşididir. Aynı zamanda İspanya, Yunanistan, İtalya ve İsrail’de yetişir ve Batı Avrupa’nın diğer bölgelerinde de yaygınlık gösterir. Yapışkan otu, tıbbi veya bütünsel amaçlarla kullanılabilir. Yapışkan otu, ılıman bölgelere özgü otsu tek yıllık veya çok yıllık bitkileri içerir. Kuru ortamlarda yaygındır ve ekilmemiş alanlarda, kayalarda ve eski duvarlarda yabani olarak büyür. Yapışkan otu aynı zamanda çiçeklenme dönemi çok uzun olan gür, otsu bir bitkidir. Çiçeklenme çok uzundur ve Mart’tan Eylül’e kadar sürer. Bu bitki büyük miktarlarda polen üretir. Bitkinin poleni çok küçüktür, bu nedenle rüzgarla kolayca taşınır ve solunum yollarına derinlemesine nüfuz edebilir. Özellikle bazı bölgelerde polen çok uzun süre kalır ve maruziyet çok yüksektir. 

Yapışkan Otu Alerjisi Belirtileri

Yapışkan otu polenine maruz kaldıktan kısa süre sonra alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtilerin şiddeti değişkenlik gösterir ancak genel olarak belirtiler diğer polen alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Tipik belirtiler şunları içerir:

-Hapşırma,

-Gözlerde tahriş, sulanma, kaşıntı,

-Boğazda, kulakta kaşıntı,

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,

-Sinüs basıncı.

Astımlı kişilerde polen alerjileri astım belirtilerini tetikleyebilir, öksürük ve hırıltıya neden olabilir. 

Yapışkan Otu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Yapışkan otu, uzun süre çiçeklenen bir ottur ve bu sebeple polenleri uzun süre etrafa yayılır. Bu durum da alerjik belirtilerinizin mevsimsel dönemden daha uzun sürmesine neden olabilir. Alerji uzmanınız detaylı teşhis için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, yapışkan otu olmak üzere çok sayıda ağaç ve ot polenini inceleyerek alerjen bileşenini saptayabilen bir testtir. Yapışkan otu alerjinizle birlikte başka bir alerjiniz varsa ya da mevsimsel alerjiniz farklı bir polenden kaynaklanıyorsa, moleküler alerji testi net sonuç verecektir. Alerjinin moleküler yayılımını da inceleyen bu test aynı zamanda alerjinizin şiddeti hakkında da bilgi sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?