Fındık Ağacı Alerjisi

Polen alerjilerinin büyük bir kısmında ağaç polenleri sorumludur. Ağaç polenleri daha ince yapıya sahiptir ve gözle görülemeyecek kadar küçüklerdir. Ancak bu mikroskobik parçacıkların çok az miktarı bile bağışıklık sisteminin tepkisine neden olabilir. Bağışıklık sistemi bu polenlerle karşılaştığında tehlikeli olarak gördüğü bu maddelere karşı kendini savunmaya çalışır. Histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu alerjik tepkinin tetikleyicilerinden biri de fındık ağacı polenidir. Fındık ağacı poleninden kaynaklanan alerjik reaksiyonlar orta şiddetli olma eğilimindedir. Fındık ağacı Ocak ayından Nisan ayına kadar polenlerini etrafa yayar ve bu polenler rüzgarın etkisiyle uzak yerlere de dağılım gösterir. Bu dağılım da fındık ağacın uzak yerlerde bulunan kişilerde de alerjik reaksiyona neden olabilir. Fındık ağacı ve kızılağaç, ela, gürgen, huş ağacı polenleri arasında çapraz reaktif alerji vardır. 

Fındık Ağacının Özellikleri

Fındık ağacı 2 ile 5 metre yüksekliğe kadar ulaşabilir. Fındık ağacı gölgeye toleranslı bir yapıya sahiptir. Genellikle çalılıklarda, orman temizliğinde ve orman sınırında bulunur. Bazik ila düşük asidik pH ile verimli topraklarda bulunur. Parklara ve bahçelere çeşitli kültür türleri ekilmiştir.

Fındık Ağacı Alerjisi Belirtileri

Fındık ağacı alerjisi belirtilerine genellikle “saman nezlesi” adı verilir. Ağaçlar tarafından salınan polenler, otlar ve yabani otlar bu belirtilere neden olur. Fındık ağacı polenine karşı gelişen alerjinin belirtileri de diğer polen alerji belirtileri aynıdır ve şu durumları içerir:

-Burun akıntısı ve mukus üretimi,

-Hapşırma,

-Kaşıntılı burun, gözler, kulaklar ve ağız

-Tıkalı burun,

-Kırmızı ve sulu gözler,

-Göz çevresinde şişlik.

Alerjik astımı olan kişilerde polen alerjisi varsa eğer polenler astım alevlenmelerine neden olur. Öksürük hırıltı gibi belirtiler de kendini gösterebilir. 

Ağaç poleni diğer polenlere göre daha incedir. Bu nedenle rüzgar onu kilometrelerce taşıyabilir. Bu hafif, kuru taneler sinüslerinize, ciğerlerinize ve gözlerinize kolayca ulaşarak onlardan kaçınılmasını zorlaştırır.

Fındık Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi kapsamlı ve etkili bir alerji testidir. Polen alerjilerinin teşhisinde moleküler alerji testi ayrıntılı bilgi sunması bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir. Alerjinin kaynağını saptayan bu test aynı zamanda alerjinin moleküler yayılımını da inceleyerek alerjinin şiddeti hakkında da bilgi sunar. Alerjiniz şiddetliyse eğer alerji uzmanınız alerji aşı planı oluşturabilir. Alerji aşıları, vücudu alerjene alıştırarak alerjenle karşılaşıldığında reaksiyon oluşmasının önüne geçer. Alerji aşısında kullanılacak maddenin özü de moleküler alerji testi ile belirlenir. Bu bağlamda moleküler alerji testi teşhis ve tedavi aşamasında kapsamlı ve detaylı bilgi sunması bakımında önemlidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?