Kayın Ağacı Alerjisi

Alerjik reaksiyona neden olan çok sayıda ağaç poleni vardır ve bunlardan biri de kayın ağacı polenidir. Bağışıklık sistemi kayın ağacı poleni ile karşılaştığında kendini savunmaya başlar ve histamin gibi kimyasallar salar. Histaminin salınması ise alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Kayın poleni, dünya çapında dağılıma sahip potansiyel alerjen kaynaklarıdır. Nisan ve Mayıs ayında çiçeklenmeye başlayan kayın ağacı polenlerini uzak mesafelere rüzgarın etkisiyle ulaştırır. Çiçeklenme, enlem ve yüksekliğe bağlı olarak Mart – Mayıs aylarında gerçekleşir. Yüzer polen rüzgarla kolayca dağılır. Huş ağacı polenine duyarlı kişiler, kayın polenine maruz kaldıktan sonra alerji belirtileri yaşayabilir. Fagaceae (tatlı kestane, kayın ve meşe) ile Betulaceae (kızılağaç, huş ağacı, gürgen ve ela) polenleri arasında çapraz reaksiyon vardır.

Kayın Ağacının Özellikleri

Kayın ağaçları, 30 ile 40 metre yüksekliğe ulaşabilen, uzun, yaprak döken ağaçlardır. Kayın ağaçlarının kenarları diş benzeri damarlı eliptik yapraklara sahiptir. Bu ağaçlar hem erkek hem de dişi çiçekli kısımlar içerir, yani polen üretirler ve kendi başlarına veya diğer bitkiler tarafından tozlanabilir. Kayın ağacının havadaki polen miktarları yıldan yıla büyük ölçüde dalgalanabilir. Yüksek toplam yıllık sayımlar yalnızca her 5 ile 7 yılda bir gözlemlenir. Bu yıllar, yüksek fındık üretimi ile ilişkilidir. Kayın polenine bağlı alerji nispeten nadirdir. Yağışlar bol olduğu ve atmosfer nemi yüksek olduğu sürece kayın biraz gölge tercih eder ve her türlü toprak tipinde yetişir.

Kayın Ağacı Alerjisi Belirtileri

Kayın ağacı alerjisi belirtileri diğer polen alerjileri ile yanı özellikleri paylaşır. Kayın ağacı alerjisi diğer ağaçlara göre nispeten nadirdir ancak belirtiler bazı kişilerde şiddetli olabilir ve çapraz reaksiyon meydana gelebilir. Kayın ağacı alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Hapşırma,

-Burun tıkanıklığı,

-Burun akması,

-Sulu gözler,

-Kaşıntılı boğaz ve gözler,

-Hırıltı.

Polen ayrıca artan öksürük ve hırıltı gibi astım belirtilerini de kötüleştirebilir.

 

Kayın Ağacı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi detaylı sonuçlar veren bir test olduğu için polen alerjilerinin teşhisinde tercih edilen bir testtir. Alerjiye neden olan maddeyi, alerjinin moleküler yayılımını, alerjinin şiddetini belirleyebilen moleküler alerji testi, çapraz reaksiyonla ilgili de detaylı bilgi sağlar. Kayın polenine karşı alerjiniz şiddetliyse eğer alerji uzmanınız sizinle alerji aşı tedavisi planı oluşturabilir. Alerji aşısı, vücudu alerjene alıştırmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir ve başarı oranı oldukça yüksektir. Alerji aşısında kullanılacak alerjen bileşeni ise moleküler alerji testi ile belirlenir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?