Kavak Ağacı Alerjisi

Kavak ağacı, mevsimsel alerjilerin yaygın nedenlerinden biridir. Orta derece alerjik olarak kabul edilen kavak ağacı poleni, ince yapısı ve rüzgarla tozlaşmasından dolayı uzun mesafeler kat edebilir. Kavak ağacının yaygın olduğu yerler, kavak poleni önemli bir alerji kaynağı olarak nitelendirilir. Kavak ağacı alerjisi, bağışıklık siteminin tepkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kavak ağacı polenini zararlı olarak algılayan bağışıklık sistemi, zararlı saldırıya karşı kendini korumaya çalışır. Histamin gibi kimyasallar üreten vücut, alerjik reaksiyon belirtilerinin oluşmasına neden olur. 

Kavak Ağacının Özellikleri

Kavaklar, çiçekleri ve meyveleri olmayan, hızlı büyüyen, ince ağaçlı ağaçlardır. Birçok tür Amerika’ya özgüdür ancak dünya geneline yayılım gösterirler. Kavak ağaçları nemli topraklarda yetişirler. Kavak ağacı, oldukça uzun boylu ve yaprak döken bir ağaçtır. Akarsular, nehirler ve ova alanlarının yanında gelişirler. Kavak ağaçların sonbahar rengi sarıdır. Rüzgarla tozlanan çiçekler genellikle ilkbaharda, yapraklar açılmadan önce Mart-Mayıs aylarında ortaya çıkar. Kavak ağaçları, kilometrelerce uzaklara, insanlar için alerjileri etkileyebilecek çok küçük, rüzgarla taşınan parçacıklar yayarlar. Bu ağaçlar tipik olarak ilkbaharda dişbudak ve meşe gibi diğer ağaç alerjenleri ile birlikte tozlaşır.

Kavak Ağacı Alerjisi Belirtileri

Kavak ağacı alerjisi belirtileri, ağacın poleni solunduğunda ya da bu polen maruz kaldıktan çok kısa süre ortaya çıkar. Bu belirtileri klasik polen alerjileri ile aynıdır ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Polen alerjileri bazı kişilerde şiddetli seyredebilir ve bu kişilerin günlük hayatını sekteye uğratacak etkileri olabilir. Kavak ağacı alerjisinin tipik belirtileri şu durumları içerir:

-Hapşırma,

-Gözlerde sulanma,

-Boğazda ve gözlerde kaşıntı,

-Burunda akıntı, tıkanıklık, kaşıntı,

-Gözlerde tahriş, sulanma, kızarıklık.

Astımı olan kişilerde polen alerjisi de varsa eğer öksürük ve hırıltı gibi semptomlar artar. Astım alevlenmelerine de neden olabilecek polen alerjileri, astımı olan kişilerde daha şiddetli seyredebilir. 

Kavak Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Mevsimsel alerjiye neden olan çok sayıda polen olduğu alerji uzmanınız alerjinizin nedenini tam olarak belirlemek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen oldukça kapsamlı ve etkili bir alerji testidir. Alerjiyi detaylı inceleyerek net sonuçlar ortaya koyan bu test, alerjinin tedavi ve yönetimi konusunda da bilgi sağlamaktadır. Reaksiyonun şiddetini de ölçen moleküler alerji testi, olası diğer alerjileriniz hakkında da bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?