Kenevir Alerjisi

Yaygın olarak endüstriyel kenevir olarak bilinen kenevir, kenevir sativa bitkisinin bir çeşididir. Kenevir bitkisi, eski çağlardan beri insanlar tarafından öncelikle tıbbi amaçlar için yetiştirilmektedir. Kenevir, kendisinden elde edilebilecek ürünlerin endüstriyel kullanımları için özel olarak yetiştirilmektedir. Başlangıçta, en önemli kullanımı ilaçtı. Ancak zaman içindeki gelişmeler, kenevirden çok sayıda ticari ürünün üretilmesine yol açtı. Günümüzde dünyada kenevir bazlı kağıt, giysi, tekstil, ip, inşaat malzemesi, gıda, biyoyakıt ve plastik üretilmektedir. Kenevirin bu alanlardaki kullanımı, kenevir bitkisinin de yayılmasında rol oynamaktadır. Bazı duyarlı kişilerde kenevir polenleri kenevir alerjisi alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin kenevir poleninde bulunan bazı proteinleri zararlı bir tehdit olarak görmesi alerjik reaksiyon oluşmasının nedenidir. Bağışıklık sistemi bu zararlı madde ile savaşmak için histamin gibi kimyasallar üretir. Histamin salınımı alerjik reaksiyon oluşmasına neden olur. 

Kenevir Alerjisi Belirtileri

Kenevir alerjisi belirtileri, alerjene maruz kaldıktan kısa süre içinde ortaya çıkar. Yabani ot polenleri gözle görülemeyecek kadar küçük parçacıklardır ancak bu görülemeyen parçacıkların solunması bağışıklık sistemini harekete geçirmek için yeterli olmaktadır. Polen ile karşılaşan bağışıklık sistemi histamin salgılar ve histamin salınımı alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler şiddeti kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte şu durumları içerir:

-Hapşırma,

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,

-Gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanma,

-Boğazda kaşıntı,

-Sinüs ağrısı,

-Burun tıkanıklığından kaynaklanan nefes almada zorluk.

Astımı olan kişilerde bu belirtilere öksürük ve hırıltı gibi belirtiler de eklenebilir. Polen alerjisine bağlı astım alevlenmeleri de yaşanabilir. 

Kenevir Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, kapsamlı bir alerji testi olduğu için polen alerjilerinin teşhisinde etkili sonuçlar alınması bakımından tercih edilen bir alerji testidir. Yüzlerce alerjeni ve alerjen bileşenini saptayabilen bu test, alerjinin moleküler yayılımını da inceleyerek, alerjinin şiddetini de ölçmektedir. Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız uzun süreli tedaviler konusunda sizi bilgilendirecektir. Çapraz reaksiyon hakkında da bilgi veren moleküler alerji testi, kaçınmanız gereken diğer durumlar konusunda da bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?