Dut Ağacı Alerjisi

İnsanlarda mevsimler alerjilere neden olan çok sayıda ağaçtan poleni bulunur. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu polenler, rüzgarın etkisi ile kilometrelerce mesafeye taşınabilir. Polenlerin uzun mesafelere taşınması, alerjenden uzak durmayı olanaksız hale getirebilir. Vücudun bağışıklık sistemi bu polenler ile karşılaştığında, polenleri zararlı olarak gördüğü için, kendini korumak için histamin gibi kimyasallar salar. Histamin salınımı alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Alerjiye neden olan ağaç polenlerinden biri de dut ağacı polenidir. Dut poleni, mevsimsel alerjilerin azımsanmayacak bir kısmından sorumludur. Dut ağacı alerjisi varsa, diğer ağaç polenlerine maruz kaldığınızda da belirtiler yaşayabileceğinizi unutmamak önemlidir. Buna çapraz reaktivite denir.

Dut Ağacının Özellikleri

Dut ağacı, tipik olarak dört metreden yüksek olan büyük bir bitkidir. Dut ağaçlarının yüksek düzeyde polen ürettikleri bilinmektedir. Bu ağaçlar, ısıya dirençleri ve kuraklıktan kurtulma yetenekleri nedeniyle yaygındır. Dut ağaçları, bahçelerdeki süs ağaçları olarak popülerdir ve ipek böcekleri için tek besin kaynağıdır. Dutun basit, alternatif yaprakları vardır ve insanlara faydalı olan meyveler verir. Bulunduğu yerlerde, genellikle çalı formunda, çok sayıda büyür. Moraceae familyasına aittir; 40 cins ve yaklaşık 1000 türden oluşur. Dutun polen mevsimi genellikle Mart’tan Nisan’a kadardır, ancak polenin Şubat ayı civarında kalmaya başlaması alışılmadık bir durum değildir. Dut ağacı ağır bir tozlayıcıdır ve potansiyel olarak çok alerjiktir.

Dut Ağacı Alerjisi Belirtileri

Dut ağacı alerjisi belirtileri, mevsimsel polen alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Polen alerjileri bazı kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyecek kadar şiddetli olabilir. Özellikle astımı olan kişilerde polen alerjisinin tipik belirtilerine öksürük ve hırıltılı solunum gibi belirtiler de eklenir. Polen alerjileri astımı olan kişilerde, astım alevlenmelerine neden olabilir. Dut ağacı alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Hapşırık,

-Gözlerde sulanma ve kızarıklık,

-Boğazda kaşıntı,

-Gözlerde kaşıntı,

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı.

Dut Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Alerjik reaksiyona neden olabilen onlarca polen vardır. Ağaç polenler, çim polenleri, yabani ot polenleri alerjiye neden olan başlıca polenlerdendir. Alerjiyi yönetebilmek ve tedavi edebilmek için alerjinin kaynağına inilmesi gerekir. Alerji uzmanınız, polen alerjinizi detaylı bir şekilde inceleyebilmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi alerjen maddeyi net olarak saptamanın yanı sıra alerjinizin moleküler yayılımını ve alerjinizin şiddetini de belirleyecektir. Bu test, çapraz reaksiyon konusunda da detaylı bilgi sağlayan bir testtir. 300 alerjene ve bileşene bakabilen moleküler alerji testi, alerji teşhisinde önemli olduğu kadar, alerjinin tedavisinde de büyük bir rol oynar.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?