Misk Otu (Pelin Otu) Alerjisi

Pelin otu, diğer adıyla misk otu, papatya ailesinin bir üyesidir ve Avrupa’ya özgüdür. Pelin otu, çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek veya önlemek için dünya çapında halk tıbbında uzun süredir kullanılmaktadır. Dünyanın birçok yerine yayılan bu ot, mevsimsel alerjilerin ortak bir nedenidir. Bazı kişilerde misk otuna karşı aşırı bir duyarlılık vardır ve bu kişilerin bağışıklık sistemi misk otu poleni ile karşılaştığında aşırı bir tepki verir. Pelin otu polenini zararlı bir tehdit olarak algılayan bağışıklık sistemi, bu polenle bir mücadeleye girer. Histamin gibi kimyasallar salgılayan bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Pelin Otu Alerjisi Belirtileri

Pelin otu alerjisi belirtileri diğer polen alerjilerinin belirtileri ile benzerdir. Ancak misk otu, yabani otlar arasında alerjiye en çok neden olan otlardan biridir. Misk otu alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir ve yaygın belirtileri şu durumları içerir:

-Hapşırma,

-Burun akıntısı ya da tıkanıklığı,

-Tahriş olmuş ve sulu gözler,

-Kaşıntılı boğaz, göz, kulak.

Misk otu için duyarlıysanız ve astımınız varsa, yabancı ot poleni, öksürük ve hırıltı gibi astım semptomlarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.

Pelin Otu ve Oral Alerji Sendromu

Polen-gıda alerjisi sendromu olarak da adlandırılan oral alerji sendromu (OAS), etkilenen bireylerde belirli taze meyve ve sebzeleri yediklerinde ortaya çıkan, ağız ve boğazın lokalize reaksiyonu ile karakterize edilen benzersiz bir gıda alerjisi türüdür. Misk polenine alerjisi olan hastalar, kereviz, elma ve kivi dahil olmak üzere bir veya daha fazla gıda alerjenine karşı da sıklıkla alerjiye sahip olacaktır. Oral alerji sendromu olan bireyler, tetikleyici gıdanın yutulmasından sonra neredeyse yalnızca ağız ve boğazla sınırlı olan temas ürtikeri (kaşıntı ve kurdeşen) yaşarlar. Oral alerji sendromunun tipik semptomları; dudaklarda, damakta, dilde ve boğazda kaşıntıyı içerir. Oral alerji sendromu çapraz reaksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar. 

Pelin Otu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Misk otu alerjisi, yabani otlar arasında alerjiye neden olan yaygın bitkilerden biridir. Bunun yanı sıra misk otu alerjisi olan kişilerde, çapraz reaksiyondan kaynaklanan bazı besinlere karşı da duyarlılık gelişebilir. Bu sebeple misk otu alerjisinde kapsamlı bir alerji testinin yapılması gereklidir. Moleküler alerji testi, misk otu alerjisinin teşhisinde detaylı sonuçları sağlaması bakımından etkili bir alerji testidir. Çapraz reaksiyon ile ilgili detaylı bilgi sağlayan bu test, kaçınılması gereken yiyecekleri ortaya koyacaktır. Alerjinin şiddetinin de ölçüldüğü bu test ile tedavinin yönü de belirlenebilir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?