Huş Ağacı Alerjisi

Huş ağacı alerjisi, diğer polen alerjileri gibidir. Polen alerjileri, ağaçların, otların ve yabani otların birbirini döllemek için saldığı havadaki polenlerden kaynaklanır. Alerjiniz olan polenlerden herhangi biri gözlerinize veya burnunuza düştüğünde bağışıklık sisteminiz tepki verir. Vücudunuz, immünoglobulin E adlı bir antikor salgılar ve antikor, mast hücrelerinizin onları yok edebilmesi için alerjenleri arar. Bu süreçte, alerjik semptomlarına neden olan histamin dahil kimyasallar açığa çıkar. Çoğu durumda, huş ağacı polen alerjiniz, ilkbaharın başlarında huş ağaçları çiçek açtığında en kötü durumda olacaktır. 

Huş Ağacı Alerjisi ve Oral Alerji Sendromu

Huş ağacı alerjisi olan kişilerde bazı meyve sebzelere karşı duyarlılık gelişir. Bu durum oral alerji sendromu ya da polen gıda sendromu olarak adlandırılır. Oral alerji sendromu gerçek bir gıda alerjisi olmasa da, genellikle gıda alerjisi olarak görülür. Yediğiniz yiyecekteki proteinler, polen soluyormuşsunuz gibi bağışıklık sisteminizi harekete geçirecek kadar huş ağacı polenine benzer. Huş ağacı poleni alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonları en çok tetikleyen besinler elma, havuç, kereviz, fındık, yer fıstığı, ceviz, şeftali, armut ve çiğ patatestir. Polen gıda alerjisinin belirtileri, bu yiyecekleri yerken ağız çevresinde kaşıntı ve şişliği içerir. Bu yiyecekleri pişirmek çoğu zaman oral alerji sendromunun oluşmasının önüne geçer. 

Huş Ağacı Alerjisi Belirtileri

Huş ağacı alerjisinin belirtileri diğer polen alerjilerinin belirtileri ile benzerdir. Bu belirtiler bazı kişilerde daha şiddetli olabilir. Huş ağacı alerjisi semptomları, diğer birçok açık hava alerjisine benzer olabilir ve şunları içerebilir: 

-Hapşırma,

-Burun akıntısı,

-Tahriş olmuş gözler,

-Tıkalı burun,

-Boğazda, burunda, gözlerde kaşıntı,

-Gözlerde kızarıklık ve sulanma.

Huş ağaçlarına duyarlıysanız ve astımınız varsa, ağaç poleni öksürük ve hırıltı gibi astım semptomlarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. 

Huş Ağacı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Huş ağacı, polen alerjilerinin büyük bir kısmında sorumludur. Bunun yanı sıra çapraz reaksiyonların da büyük bir kısmından sorumludur. Bu sebeple huş ağacı alerjisinin detaylı bir şekilde incelenmesi ve teşhis edilmedi önemli olmaktadır. Moleküler alerji testi bu bağlamda alerjinizi detaylı inceleyerek tüm sorulara yanıt verebilecek etkinlikte bir alerji testidir. Alerjinizin bileşenini inceleyen bu test çapraz reaksiyonla ilgili de bilgi sağlayacaktır. Alerjiniz şiddetliyse eğer doktorunuz alerji aşı tedavisi planı oluşturabilir. Alerji aşısında çok az miktarda alerjen kademeli olarak enjekte edilir. Birkaç yıl sürebilen aşı tedavisinin sonunda vücudunuz alerjene karşı duyarsızlaşır ve alerjen ile karşılaştığında tepki vermez. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?