Bahia Çimeni Alerjisi

İlkbaharın başlarında büyümeye başlayan çimenler ilkbaharın sonlarında ve yazın başlarında polenlerini havaya bırakırlar. Bu polenler rüzgarın etkisiyle kilometrelerce uzaklara taşınabilirler. Çim polenleri çok küçük mikroskobik parçalardır bu sebeple havada veya etrafınızda göremeyebilirsiniz. Ancak bu polenlere alerjiniz varsa, vücudunuz çok küçük miktarlara bile tepki verebilir. Çimlerden kaynaklanan alerjik reaksiyonlar çok yaygındır. Çim poleni alerjisi, alerjik rinitin en yaygın sebeplerinden biridir. 

Bahia Çimeninin Özellikleri

Bahia otu, Meksika ve Güney Amerika’ya özgüdür, ancak başka bölgelerde de yetişir. Kumlu toprakları tercih eden bahia çimeni gölgeye de toleranslıdır. Aynı zamanda oldukça dayanıklı bir ottur, tuzlu koşulları ve kuraklığı tolere edebilir. Yaygın olarak Paspalum notatum ve Pensacola bahia olarak bilinen bahia çimeni, tropikal ile subtropikal iklimlerde bulunan yıllık bir ottur. Her biri yaklaşık 2,5 ve 3,5 milimetre uzunluğunda çok sayıda küçük başakçık içeren iki sivri uçlu salkımdan oluşan belirgin V şekilli çiçeklenme ile bilinir. Bahia çimeni yabani otları dışarıda bırakacak kadar hızlı büyüme eğilimindedir. Bahia çimeni, aynı zamanda erozyonu kontrol eden bir toprak stabilizatörü olarak olduğu kadar üretkenliği, kurulum kolaylığı ve kalıcılığı açısından da değerlidir. Tüm bunların yanı sıra minimum bakım toleransı, kuraklık toleransı ve diğer sıcak mevsim otlarının bazılarına göre daha az hastalık ve böcek hasarı ile nispeten az bakım gerektiren bir çim oluşturur. Bahia çimeni, alerjen olarak Johnson Grass ile orta düzeyde çapraz reaktivite gösterir.

Bahia Çimeni Alerjisi Belirtileri

Çim poleni alerjisi belirtileri hızlı bir şekilde veya alerjenle temas ettikten bir süre sonra gelişebilir. En yaygın belirtiler şunları içerir:

-Burun akıntısı veya tıkalı burun

-Kaşıntılı boğaz, ağız, cilt veya gözler

-Gözlerde şişlik,

-Yorgunluk

-Baş ağrısı veya sinüs basıncı

-Hapşırma

-Yaşlı gözler

-Kurdeşen

-Öksürme.

Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Çim alerjisi olan bazı kişilerin, özellikle polen mevsiminde, günlük aktivitelerini sınırlayan belirtiler meydana gelir. 

Bahia Çimeni Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, özellikle polen alerjilerinin teşhisinde oldukça önemli bir yer kaplar. Bunun sebebi ise moleküler alerji testi ile polen alerjisinin tedavi yöntemi belirlenebilir. Alerjinin kaynağına inerek detaylı sonuçlara sunan moleküler alerji testi, alerji aşılarının seçiminde büyük bir rol üstlenir. Polen alerjileri, özellikle astımı olan kişilerde rahatsız edicidir ve astım alevlenmelerine neden olabilir. Bu noktada alerji aşıları tedavi olarak uygulanabilir. Alerji aşılarında amaç, kişiyi alerjene alıştırmak ve zamanla duyarsız hale getirmektedir. Moleküler alerji testi ile belirlenen alerjen, çok az miktarlarda kişiye enjekte edilir ve kişinin alerjene alışması sağlanır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?