Amarant Otu Alerjisi

Amarant otu, duyarlı bireylerde sıklıkla saman nezlesi, astım ve konjunktivite neden olan polen üreten bir yabani ot türüdür. Bağışıklık sistemi bu yabani otun polenini zararlı olarak nitelendirir ve bu polene karşı aşırı bir tepki geliştirir. Vücudu bu polenden korumak için bazı kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, amarant otunun poleni ile karşılaştığında bu kimyasalları salar. Hitamin adı verilen bu kimyasalın salınımı alerjik reaksiyona neden olur. 

Amarant Otunun Özellikleri

Amarant otu birçok cins ve 500’den fazla tür içerir. Kışın sonundan yaza kadar filizlenen, 2 metre yüksekliğe ulaşabilen, yıllık bitkilerdir. Amarant otu, özellikle Avrupa, ABD, Brezilya, Kore, İspanya, Mozambik, Meksika, Macaristan, Almanya ve Afganistan’da olmak üzere dünya genelinde bulunan yaygın bir yabani ottur. Gövdeler, özellikle bitkinin üst kısımlarının yakınında, genellikle kısa tüylü, kalın, dik ve dallıdır. Bitki, genellikle kırmızımsı renkte olan sığ bir kazık köküne sahiptir. Yapraklar gri, yeşil ve oval uç şeklindedir ve yoğun, kaba tüylerle kaplıdır. Kırmızı veya açık yeşil çizgiler uzun ana gövdenin uzunluğu boyunca uzanır. Çiçekler yeşilimsi gri renktedir ve göze çarpmaz ve yaklaşık 2 cm genişliğinde ve 5 ile 20 cm uzunluğunda yoğun, kompakt, terminal salkımlarda üretilir. 

Amarant Otu Alerjisi Belirtileri

Amarant otu alerjisi belirtileri, mevsimsel alerji belirtileri aynıdır. Bu yabani otun polenin çok az bir miktarının solunması bile bağışıklık sisteminin tepki üretmesine neden olur. Bağışıklık sistemi bu polenle karşılaştığında kimyasalları salgılar ve birtakım belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler şunlardır:

-Gözlerde kaşıntı, tahriş, kızarıklık (konjunktivit),

-Hapşırma,

-Burun tıkanıklığı veya akıntısı,

-Boğazda kaşıntı,

-Öksürük,

-Hırıltı.

Astımı olan kişilerde amarant polenine karşı alerji gelişirse eğer tipik belirtilerin dışında astım alevlenmeleri de meydana gelebilir. 

Amarant Otu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, yüzlerce alerjeni inceleyebilen kapsamlı bir alerji testi olduğu için alerji uzmanınız polen alerjinizin teşhisinde bu testi kullanabilir. Alerjinize sebep olan polen, amarant otunun poleni ise eğer moleküler alerji testi bunu net bir şekilde ortaya koyacaktır. Alerji nedeni farklı bir polene ya da alerjene karşı ise moleküler alerji testi bu durumu da aynı zamanda ortaya koyacaktır. Alerjinizin şiddetini, çapraz reaksiyonu ve alerjinizin moleküler yayılımını da inceleyen bu test, alerjinizle ilgili tüm detayları ortaya koyması bakımından oldukça yararlı bir testtir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?