Cennet Ağacı Alerjisi

Ağaçlardan yayılan polenler pek çok kişide alerjik reaksiyona neden olur. Alerjik reaksiyona neden olan ağaç sayısı oldukça fazladır. Bazı ağaçların polenleri alerjen olarak kabul edilmiştir. Bu ağaçlardan biri de cennet ağacıdır. Cennet ağacı polenlerini ilkbahar aylarında salmaya başlar ve bu polenler rüzgarın etkisiyle uzun mesafeler kat eder. Polenlerin kilometrelerce uzağa ulaşması, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olur. Bağışıklık sistemi, cennet ağacı polenini zararlı bir madde olarak algılar ve vücut bu polenle karşılaştığında tepki verir. Histamin gibi kimyasallar üreterek polenle savaşan bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyonun belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 

Cennet Ağacının Özellikleri

Cennet ağacı, geniş yapraklı ve yaprak döken, Çin ve Vietnam’ın bazı bölgelerine özgüdür. Ancak Antartika hariç tüm kıtalarda bulunur. Genellikle, sıcak ve güneşli yerleri tercih eder ve bu nedenle özellikle kentsel ısı adalarında bulunur. Cennet ağacının küresel ısınmanın bir sonucu olarak bu ısı adalarının ötesine giderek daha fazla yayılması beklenmektedir. Cennet ağacının büyüme hızı dikkat çekicidir ve 3 yaşından itibaren tohum üretmektedir. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar ve öncelikle böceklerle tozlaşır. Ancak poleni rüzgarla da uzun mesafelere yayılabilir. İlkbahardan yaza kadar tozlaşması devam eder. Cennet ağacının boyu tam olarak tanımlanamamakla birlikte dört metreden yüksek olan bir ağaç türüdür. 

Cennet Ağacı Alerjisi Belirtileri

Cennet ağacı alerjisi olan kişiler, polenle karşılaştığında, poleni soluduğunda belirtiler hemen ortaya çıkar. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişir ve maruz kalınan polen sayısına göre de değişkenlik gösterir. Cennet ağacı alerjisinin belirtileri diğer polen alerjilerinin belirtileri ile tipik olarak aynıdır ve şunları içerir:

-Hapşırma,

-Burun tıkanıklığı,

-Burun akıntısı,

-Sulu gözler,

-Kaşıntılı boğaz ve gözler,

-Hırıltı,

Polen ayrıca artan öksürük ve hırıltı gibi astım semptomlarını kötüleştirebilir. Astımı olan kişilerde gelişen polen alerjisi, astım alevlenmelerine ve birtakım diğer rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. 

Cennet Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Polen alerjileri günlük hayatı etkileyebilecek boyutlara ulaşabilir. Bu sebeple polen alerjiniz varsa vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, polen alerjinizin kaynağına inerek mevcut durumunuza uygun bir tedavi planı oluşturacaktır. Alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı bir şekilde incelemek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi alerjik reaksiyona neden olabilen 300 alerjene ve bu alerjenlerin bileşenine bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Polen alerjisine neden olan onlarca polen vardır ve tedavi için alerjen maddenin tam olarak bilinmesi gerekir. Moleküler alerji testi, alerjenin kaynağına inerek, reaksiyona neden olan poleni ve bileşenini tam olarak ortaya koyacaktır. Alerjiniz şiddetliyse ve günlük hayatınızı etkiliyorsa alerji uzmanınız alerji aşı içeren bir tedavi planı uygulayabilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?