Kazayağı Otu Alerjisi

Mevsimsel alerjilere neden olan bitki grubundan biri de yabani otlardır. Bu otlar arasında geniş yer kaplayan kazayağı otunun poleni pek çok alerjik reaksiyondan sorumludur. Kazayağı otu, genellikle istilacılardır ve çok geniş alanlara yayılım gösterirler. Kazayağı otu, enlem ve yüksekliğe bağlı olarak ilkbahardan sonbahara çiçek açan yıllık geniş yapraklı bir ottur. Diğer alerjenik bitkiler gibi, küçük, yumurta şeklindeki polen rüzgarla kilometrelerce taşınır. Bağışıklık sisteminin kazayağı otu polenini zararlı olarak görmesi alerjik reaksiyonun başlıca nedenidir. Bu polenle savaşa giren bağışıklık sistemi histamin gibi kimyasallar üreterek alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 

Kazayağı Otu Alerjisi Belirtileri

Kazayağı otu alerjisi belirtileri, polen solunduktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Kazayağı otu ilkbahardan sonbahara kadar etrafa polen yayar. Ancak sonbahar ayları, kazayağı otunun en çok polen yaydığı aylardır. Bu sebeple bu aylarda belirtilerde artış yaşanabilir. Kazayağı otu alerjisinin belirtileri diğer yabani otların neden olduğu alerji belirtileri ile tipik olarak aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve bazı kişilerde belirtiler daha şiddetli olabilir. Kazayağı otu alerjisinin başlıca belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,

-Uzun süreli burun tıkanıklığından kaynaklanan baş ağrısı, sinüslerde basınç,

-Hapşırma,

-Gözlerde, boğazda, kulakta kaşıntı,

-Gözlerde tahriş, kızarıklık, kaşıntı.

Astımlı kişilerde bu belirtilere hırıltı ve öksürük de eklenebilir. Ayrıca bu kişilerde polen alerjisi astımı tetikleyebilir. Herhangi başka alerjisi olan kişilerde ise belirtileri daha rahatsız edici ve şiddetli olabilir. 

Kazayağı Otu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Mevsimsel alerjilere neden olan onlarca polen vardır. Alerjiye neden olan poleni standart alerji testleri ile teşhis etmek zor ve yanıltıcı olabilir. Bu sebeple alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, yüzlerce alerjene ve bileşen bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Kan örneğinizin laboratuvar ortamında detaylı bir şekilde incelenmesini içeren bu test alerjinizin kaynağına inerek, alerjinizle ilgili tüm detayları irdeler. Kazayağı otu alerjisini belirlemek için diğer tüm polen alerjilerini de inceleyen bu test, olası diğer alerjinizi de ortaya koyması bakımından oldukça faydalıdır. Çapraz reaksiyon hakkında bilgi sağlayan moleküler alerji testi, alerjinizin şiddetini de ölçerek tedavinin seyrini belirleyecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?