Çınar Ağacı Alerjisi

Çınar ağaçları, çoğu yerde bulunan ve yüksek miktarda polen üreten ağaçlardan biridir. Mevsimsel alerjilerin sorumlularından biri olan çınar ağacı poleni, duyarlı kişilerde alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bağışıklık sisteminin çınar ağacı polenini zararlı olarak görmesi akabinde histamin üretimi, reaksiyonu başlatan ana etmen. Vücut çınar ağacı poleni ile bir sonraki karşılaşmasında histamin gibi kimyasallar salgılar ve bunun sonucunda hapşırma, burun tıkanıklığı ve benzeri polen alerjisi belirtileri ortaya çıkar. Çınar ağacının genel bir yayılıma sahip olması, alerjisi olan kişilerin, çınar ağacı poleninden kaçınmasını oldukça zorlaştırır. 

Çınar Ağacının Özellikleri

Çınar ağacı, yüksekliği 30-50 metreye kadar ulaşabilen, dayanıklı ve uzun yıllar yaşayabilen bir ağaçtır. Çınar ağacı Platanaceae ailesinin yaşayan tek türüdür. Çınar ağacının anavatanı Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’dır. Çınar ağaçları ormanlardan ziyade, dere, ırmak ve nehir yataklarında bulunsa da süs bitkisi olarak da çok çeşitli yerlerde yetiştirilir. Çınar ağacının yaprakları tozdan ve gazlardan fazla etkilenmez. Bu sebeple büyük ve sanayileşmiş şehirlerdin caddelerinde, parklarında, bahçelerde bulunabilirler. Çınar ağacının kütüğünden pek çok materyal yapılmaktadır. Alet sapları, fıçı, mobilya gibi bazı aletler bu materyallere örnek olarak verilebilir. 

Çınar Ağacı Alerjisi Belirtileri

Çınar ağacı alerjisi belirtileri, mevsimsel alerji belirtileri ile aynıdır. Bu belirtiler genel olarak polen mevsiminde ortaya çıkar ve polen mevsiminin bitmesiyle birlikte geçer. Ancak bazı kişilerde belirtiler yıl boyu devam eder. Bunun nedeni, polenlerin kapalı ortamlarda da uzun süre tutunabilmelerinden kaynaklanır. Çınar ağacı alerjisinin bazı belirtileri şunlardır:

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,

-Burunda, boğazda ve gözlerde kaşınma,

-Gözlerde, sulanma, kızarıklık, tahriş,

-Hapşırma.

Astımı olan kişilerde bu belirtilere öksürük ve hırıltı da eklenebilir. Mevsimsel alerjiler, astım alevlenmelerine sebep olabilir. 

Çınar Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, kapsamlı bir test olduğu için polen alerjilerinin teşhisinde kullanılması yararlı olan bir testtir. Mevsimsel alerjilere neden olabilen çok sayıda polen olması moleküler alerji testin, gerekli kılabilir. Moleküler alerji testi, çınar ağacı poleni alerjisinin teşhisinde, yönetiminde ve tedavisinde önemli bilgiler sağlayacaktır. Çınar ağacı alerjisinin moleküler yayılımını inceleyen bu test, alerjinin şiddetini de ölçecek veriler sunmaktadır. Olası diğer alerjilerin de ortaya çıkmasını sağlayan moleküler alerji testi, çapraz reaksiyon konusunda da bilgi sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?