Kızılağaç Alerjisi

Alerjik reaksiyona neden olan çok sayıda çim, yabani ot ve ağaç poleni vardır. Bunlardan biri de kızılağaç polenidir. Kızılağaç alerjisi, diğer polen alerjileri gibi gelişir. Polen ve alerjik kişi karşılaştığında alerji başlamış olur. Bağışıklık sistemi kızılağaç polenini zararlı olarak görür ve bu polenle bir mücadeleye girişir. Bu mücadele için histamin gibi kimyasallar üretir. Histamin salınımı alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkma nedenidir. Kızılağaç ağacının çeşitli türleri vardır ve tüm türler önemli alerjen olarak kabul edilir. Bir kızılağaç türüne duyarlı insanlar genellikle tüm türlere duyarlıdır. Kızılağaç rüzgarın etkisiyle polenlerini uzak mesafelere yayar.  

Kızılağacın Özellikleri

Kızılağaçlar, genellikle Kuzey Amerika’nın ormanlık alanlarındaki nemli topraklarda birlikte büyüyen yaprak döken ağaçlar veya büyük çalılardır. Ancak dünya genelinde bulanabilir. Tüm türlerin aynı bitkinin kedicikleri üzerinde ayrı sarkık erkek ve dik dişi çiçekleri vardır. Çiçeklenme, yaprak tomurcuklarının açılmasından önce gelir ve genellikle enlem ve yüksekliğe bağlı olarak Ocak, Nisan aylarında görülür.

Kızılağaç Alerjisi Belirtileri

Ağaç poleni diğer polenlere göre daha incedir. Bu nedenle rüzgar onu kilometrelerce taşıyabilir. Bu hafif, kuru taneler sinüslerinize, ciğerlerinize ve gözlerinize kolayca ulaşarak onlardan kaçınılmasını zorlaştırır. Kızılağaç alerjisi belirtileri diğer ağaç poleni alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Bu belirtiler bazı kişilerde daha şiddetli olabilir ve şunları içerir:

-Burun akıntısı ve mukus üretimi,

-Hapşırma,

-Kaşıntılı burun, gözler, kulaklar ve ağız,

-Burun tıkanıklığı,

-Kırmızı ve sulu gözler,

-Göz çevresinde şişlik.

 Alerjik astımınız varsa ve ağaç polenine alerjiniz varsa, ağaçlar tozlaşırken astım alevlenmeleriniz ve belirtileriniz de olabilir.

Kızılağaç Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Mevsimsel alerjisi olan pek çok kişi aynı zamanda oral alerji sendromuna da sahiptir. Oral alerji sendromu polen alerjisinden kaynaklanan ve meyve ve sebzelere karşı verilen bir tepkidir. Bu durum çapraz reaksiyondan kaynaklanır ve polen alerjisi olan kişilerin çoğunda görülür. Polen alerjisinin teşhisi bu sebeple önemlidir. Alerji uzmanınız çapraz reaksiyon durumunu da inceleyebileceği ve alerjinizin kaynağına inebileceği bir test olan moleküler alerji testi teşhis yöntemi olarak kullanabilir. Moleküler alerji testi, alerjeni saptayan ve alerjenin bileşenine bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Çapraz reaksiyon konusunda da bilgi sağlayan bu test, aynı zamanda alerjinizin şiddetini de ölçer. Alerjinizin detaylı bir şekilde incelenmesine dayanan moleküler alerji testinin sonuçları ile tedavi planınız belirlenebilir. Alerjiniz şiddetliyse eğer doktorunuz alerji aşı tedavisi planı oluşturabilir. Alerji aşı tedavisi, vücudu alerjene alıştırarak duyarsızlaştırmayı sağlayan bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?