Dar Yapraklı Sinirli Ot Alerjisi

İngiliz plantain olarak bilinen dar yapraklı sinirli ot, yabani otlar arasında yaygın olan bir türdür. En çok kuzey Avrupa’dan güney Avrupa’ya, kuzey ve orta Asya’ya ve Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Amerika’ya uzanan ılıman iklime sahip bölgelerde yaygındır. Ancak bu yabani ot çeşidi dünyanın her yerinde bulunur ve hızlı bir şekilde yayılım gösterir. Dar yapraklı sinirli ot; çayırlarda, yol kenarlarında ve ekili alanlarda bulunur. Dar yapraklı sinirli ot, özellikle polenlerini yoğun bir şekilde etrafa yaydığı zamanlarda, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilecek etkiye sahiptir. Bu yabani sinirli otun polenleri gözle görülemeyecek kadar küçük ve incedir; solunduğunda solunum yollarına iyice nüfuz eder. Rüzgarla çok kolay taşınan bu polenlerin çok azının solunması bile bağışıklık sisteminin tepkisine neden olabilir. Bağışıklık sistemi dar yapraklı sinirli otun polenini zararlı ve tehlikeli olarak algılar. Tehlikeye karşı kendini korumak isteyene bağışıklık sistemi antikor ve histamin gibi kimyasallar üretir. Bu kimyasalların salınması alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 

Dar Yapraklı Sinirli Ot Alerjisi Belirtileri

Dar yapraklı sinirli ot alerjisi belirtileri diğer polen kaynaklı alerjilerin, özellikle yabani ot poleni alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Bu belirtiler bazı kişilerde bazı kişilerde daha şiddetli olma eğilimi gösterir ve çok daha rahatsız edici olabilir. Belirtilerin uzun süre tedavi edilmemesi birtakım başka sorunları da beraberinde getirebilir. Örneğin burun tıkanıklığı baş ağrısına neden olabileceği gibi uyku kalitesinde de düşüşe neden olarak bir yorgunluk hissi yaratabilir. Dar yapraklı sinirli ot alerjisinin başlıca belirtileri şunlardır:

-Burun tıkanıklığı,

-Burun akıntısı,

-Hapşırma,

-Gözlerde sulanma, tahriş,

-Boğazda, gözlerde ve burunda kaşıntı hissi.

Dar Yapraklı Sinirli Ot Alerjisi Moleküler Alerji Testi

Polen alerjenlerinden sorumlu olan çok sayıda bitki çeşidi vardır. Alerjen sayısının çok olması, alerjinin teşhisini zorlaştırabilir ve standart alerji testleri bu noktada yanıltıcı olabilir. Alerji uzmanınız, alerjinizin kesin teşhisi için, sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi yüzlerce alerjen maddeyi saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Dar yapraklı sinirli ot alerjenini belirleyebilecek bu test alerjinizin moleküler yayılımını ve şiddetini de ölçecektir. Olası diğer alerjilerinizle alakalı da bilgi sağlayan bu test, çapraz reaksiyon durumunu da detaylı bir şekilde inceleyerek bilgi verecektir 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?