Bermuda Otu Alerjisi (Köpek Dişi Ayrığı Otu)

Bermuda çimi genellikle sıcak bölgelerde bulunur ve sıcağa, kuraklıklara, tuzlu toprağa dayanıklıdırlar. Yol kenarlarında, otlaklarda ve tarım arazilerinde ve akarsuların, bataklıkların veya açık ormanların yanındaki alanlarda bulunabilir. Hızla büyüyen bir çimdir ve bir alana girdikten sonra kontrol edilmesi zor olabilir. Bermuda otu alerjisi ana nedenlerinden biri olduğu bilinmektedir ve pek çok insan, otlardan gelen Bermuda çim polenlerine karşı alerjiktir. Bermuda çim poleninden kaynaklanan alerjiler beraberinde burun akıntısı veya tıkalı burun, kaşıntılı gözler, öksürük ve çok daha fazla belirtileri getirebilir. Bermuda çim alerjilerinden etkilenmeniz için Bermuda çiminin çok yakınınızda olmasına gerek yoktur. Bermuda çim polenleri, dışarısı rüzgarlı olduğunda kilometrelerce yol alabilir ve çıplak gözle havadaki poleni görmek pek mümkün değildir. Bermuda çimen alerjileri, hava durumuna bağlı olarak daha da kötüleşebilir. Ayrıca, Bermuda otu ile benzer proteinlere sahip yiyecekler yiyorsanız, Bermuda otu poleni belirtileri daha da kötüleşebilir.

Bermuda Otu Poleni ve Çapraz Reaksiyon

Bermuda otu alerjisi varsa, diğer çim polenlerine maruz kaldığınızda da birtakım belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu durum çapraz reaksiyon olarak adlandırılır. Bununla birlikte, bir çimen poleni alerjiniz varsa ve taze meyve veya çiğ sebze yedikten sonra ağız veya boğazda kaşıntı yaşadıysanız, oral alerji sendromunuz (OAS) olabilir. Oral alerji sendromu, çimen polenine alerjisi olan kişinin; kavun, karpuz, portakal, domates, patates ve yer fıstığı gibi belirli yiyecekleri yediğinde ve alerjik bir tepkiye sahip olduğunda ortaya çıkabilen bir çapraz reaksiyondur.

Bermuda Otu Poleni Alerjisinin Belirtileri

Bermuda otu polenine maruz kaldıktan kısa süre sonra belirtiler kendini göstermeye başlar. Bermuda otu alerjisi semptomları, diğer birçok açık hava alerjisinin belirtileri ile benzer olabilir ve şu durumları içerebilir: 

Hapşırma,

Burun akması,

Tahriş olmuş gözler,

Burun tıkanıklığı,

Kaşıntılı boğaz.

Bermuda çimine karşı duyarlıysanız ve astımınız varsa, çimen poleni öksürük ve hırıltı gibi astım semptomlarını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. 

Bermuda Otu Poleni Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı ve son teknoloji bir alerji testidir. Polen alerjilerinin teşhisinde moleküler alerji testinin kullanılması daha kapsamlı sonuçlar vereceği için alerji uzmanınız bu teşhiste bu testi kullanabilir. Çapraz reaksiyonları da belirleyen bu test diğer alerjileriniz hakkında da bilgi verecektir. Polen alerjileri, özellikle astımı ya da solunum hastalıkları olan kişilerde, şiddetli ve yıpratıcı seyredebilir. Alerjinin şiddetli olduğu kişilerde alerjiyi tedavi etmek için aşı tedavisi uygulanabilir. Alerji aşısının verimli olması noktasında moleküler alerji testinin işlevi büyüktür. Kişiyi alerjene duyarsızlaştırmayı hedefleyen alerji aşılarında, alerjenin kaynağını tam anlamıyla belirleyecek olan test moleküler alerji testidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?