Dağ Sediri Ağacı Alerjisi

Ağaçların ürettiği poleni soluduğunuzda, rahatsız edici birtakım belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu belirtileri yaşamanıza neden olan ağaçlardan biri dağ sediri ağaçlarıdır. Sedir ağacından yayılan polen, diğer birçok alerjen gibi vücudunuzda iltihaplı bir tepkiye neden olabilir. Sedir polenini soluduğunuzda polenin içindeki maddeler bağışıklık sisteminizi tetikler. Polenin kendisi zararsız olsa da, bağışıklık sisteminiz potansiyel olarak tehlikeli bir davetsiz misafir olarak gördüğü şeyi engellemek için bir tepki üretir. İlginç bir şekilde, sadece erkek dağ sedir ağaçları polen dağıtır. Dişi ağaçlar tohum dolu meyveler üretir ancak polen üretmez. Erkek dağ sedirlerinin ürettiği küçük, hafif polen granülleri rüzgarla uzun mesafelere taşınabilir. Bu küçük granüllerin solunması kolaydır ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Dağ Sediri Ağacının Özellikleri

Yaygın adı sedir olan Cedrus, Pinaceae (Abietoideae alt familyası) bitki ailesindeki iğne yapraklı ağaçların bir cinsidir. Himalayalarda 1.500–3.200 metre ve Akdeniz’de 1.000–2.200 metre yükseklikte meydana gelen batı Himalayalar ve Akdeniz bölgesindeki dağlara özgüdürler. Dağ sediri (veya ardıç) en güçlü alerjenlerden biridir. Orta Teksas’ta sedir humması olarak bilinen kış ortası fenomeninden dağ sedirinden elde edilen polen sorumludur. Polen, Aralık ve Ocak aylarında salınır ve bulunduğu yerin çok ötesine hakim rüzgarlar tarafından taşınabilir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu polenler kolaylıkla solunabilir. 

Dağ Sediri Ağacı Alerjisi Belirtileri

Dağ sediri ağacı alerjisi belirtileri diğer ağaç poleni alerjileri ile benzerdir ve şu durumları içerebilir:

-Tıkalı burun geçişleri

-Yorgunluk

-Kaşıntılı sulu gözler

-Vücudun her yerinde kaşıntılı his

-Kısmi koku kaybı

-Burun akması

-Hapşırma

-Boğaz ağrısı

Bazı kişilerde sedir ateşi nedeniyle vücut ısısında hafif bir artış olabilir, ancak bu durum genellikle 38,6 ° C’den daha yüksek bir ateşe neden olmaz. 

Dağ Sediri Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Dağ sedir, güçlü bir alerjen kaynağıdır ve çok sayıda kişiyi etkiler. Bu sebeple, dağ sediri ağacı alerjisi teşhisinin detaylı ve kapsamlı olması gereklidir. Alerji uzmanınız alerjinizin kaynağına inmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi yüzlerce alerjene ve alerjen bileşenine bakabilen kapsamlı ve etkili bir alerji testidir. Bu test, alerjinize tam olarak neyin sebep olduğunu belirlerken olası diğer alerjilerinizle ilgili de bilgi verecektir. Çapraz reaksiyon hakkında da bilgi sağlayan bu test, kaçınmanız gereken alerjenleri de belirlemekte oldukça etkilidir. Alerjinizin şiddetini de ölçebilen moleküler alerji testi, tedavinizin seyrini belirleyecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?