Isırgan Otu Alerjisi

Isırgan otu güçlü alerjenler arasında yer alır. Isırgan otu genel olarak temasa bağlı ürtikere neden olan bitkilerden biridir. Ancak ısırgan otunun poleni de alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin, ısırgan otu polenini zararlı olarak algılaması alerjik bir tepkiye neden olur. Bağışıklık sistemi bu zararlı maddeye karşı kendini koruma için bazı kimyasallar üretir ve bu kimyasalların salınması alerjiye neden olur. Isırgan otu poleni ayrıca çapraz reaksiyona da neden olabilir. Çapraz reaksiyonda benzer protein yapısına sahip farklı şeylere bağışıklık sistemin alerjik tepki vermesi neden olur.

Isırgan Otunun Özellikleri

Isırgan otu (Urtica dioica), dünya çapında dağılıma sahip ve geniş kullanımı olan bir bitki çeşididir. Isırgan otu taşkın yatağında, nehir kenarlarında ve diğer nemli yerlerde koloniler oluşturan çok yıllık otsu bir bitkidir ve tanıtılan popülasyonlar yerli olanları tamamlar. Yaklaşık 2 ila 6 inç uzunluğunda ve neredeyse yarısı genişliğinde zıt dişli yapraklara sahiptir. Bitkinin çoğu kısmı, histamin, formik asit ve diğer tahriş edici bileşikleri açığa çıkaran tüyler taşır ve cilt veya mukoza zarlarıyla temas ettiğinde hemen ancak genellikle oldukça kısa bir batma hissine neden olur. Isırgan otu, bitkisel bir ilaç olarak yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Tür adından da anlaşılacağı gibi, farklı bitkilerde erkek ve dişi çiçekler bulunur. Çiçeklenme, gerginlik ve konuma bağlı olarak Mayıs ayı sonlarında başlayabilir ve Ekim ayına kadar devam edebilir. Tozlaşma rüzgarla yapılır.

Isırgan Otu Alerjisi Belirtileri

Isırgan otu alerjisi belirtileri, diğer polen alerjisi belirtileri ile aynıdır. Bu belirtiler ısırgan otu polenin çok azına maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkabilir. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik göstermesi ile birlikte tipik belirtiler şunlardır:

Hapşırma,

Burun tıkanıklığı ya da akıntısı,

Gözlerde tahriş, kızarıklık, sulanma, kaşınma,

Boğazda kaşıntı. 

Astımı olan kişilerde bu belirtiler daha şiddeti olabilir ve astım alevlenmeleri yaşanabilir. 

Isırgan Otu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Isırgan otu güçlü bir alerjendir ve çeşitli reaksiyonlara sebep olmakla birlikte çapraz reaksiyona da neden olabilir. Bu sebeple ısırgan otu alerjisinin teşhisinde alerji uzmanınız kapsamlı bir test olan moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelenmesine dayanan kapsamlı bir alerji testidir. Bu test, alerjiye neden olan maddeyi ve bu maddenin bileşenini net bir şekilde ortaya koyması bakımından tercih edilmesi gereken bir testtir. Alerjinin moleküler yayılımını ve şiddetini de ölçen moleküler alerji testi aynı zamanda çapraz reaksiyon konusunda da detaylı bilgi sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?