Kali Turgida Otu Alerjisi

Kumsallar, kumlu sahiller, ekili alanlar, atık alanlar, bozulmuş otlaklar ve çöl toplulukları gibi tuzlu toprağı olan yerlerde yaygın olan kali turgida otu polen alerjilerinin de bir kısmından sorumludur. Polenleri çok küçük ve incedir, rüzgarın da etkisiyle uzun mesafeler kat edebilir. Duyarlı kişilerde bu polenin çok küçük bir parçasının solunması daha alerjik reaksiyona neden olabilir. Bağışıklık sistemi kali turgida otunun polenini tehlikeli olarak görür ve bu polenle karşılaştığında, kendini korumak için, bazı kimyasallar salgılar. Bu kimyasalların salınımı alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasına neden olur. 

Kali Turgida Otunun Özellikleri

Kali turgida aynı zamanda Saltwort olarak da bilinen, düşük besinli, tuzlu topraklarda gelişen yazın çiçek açan bir yabani ottur. Bu ot kuruduğu zaman diken haline gelir. Avrupa ve Asya’da ortaya çıkmasına rağmen, şimdi Kuzey Amerika, Avrupa, Kuzey Afrika, Asya ve Avustralya’da ve dünya genelinde bulunabilir. Bu yabani otlar, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi çöl ülkelerinde de yetiştirilmektedir. Tohumlardan çoğalan yıllık bir bitkidir, derin bir kazık kökü vardır ve büyüme koşullarına bağlı olarak yuvarlak bir çalıya dönüşür. Büyümenin ilk aşamalarında yapraklar yaklaşık bir inç uzunluğunda, ince ve etlidir, daha yaşlı bitkilerde üretilenler ise kısa, sert ve omurga uçludur. Tek, minik çiçekler yaprakların diplerinde üretilir. Tozlaşma rüzgarla sağlanır. Polene karşı solunan alerjiye ek olarak, yapraklarla temas da alerjiye neden olabilir.

Kali Turgida Otu Alerjisi Belirtileri

Kali turgida otu alerjisi belirtileri diğer yabani ot poleni alerjileri ile aynıdır. Şiddeti kişiden kişiye değişen bu belirtileri şunlardır:

-Hapşırma,

-Gözlerde kızarıklık, tahriş,

-Gözlerde ve boğazda kaşıntı,

-Burun tıkanıklığı veya akıntısı.

Kali Turgida Otunun Moleküler Alerji Testi

Alerjik reaksiyona neden olan çok sayıda polen olması nedeniyle alerji uzmanınız teşhiste kapsamlı bir test olan moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin detaylı incelenmesine dayanan, 300 alerjene ve bileşene kapsamlı ve çok yönlü bir testtir. Bu test kali turgida otunun alerjenlerini inceleyerek alerjinizin kaynağına inecektir. Yüzlerce alerjeni inceleyen moleküler alerji testi, olası diğer alerjilerinizi de saptayacaktır. Alerjinizin şiddetini de ölçen bu test, tedavinin seyrini de belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?