Karaağaç Alerjisi

Polen alerjisi, bitkilerden yayılan polenlere karşı gelişen bir bağışıklık sistemi tepkisidir. Ağaç polenlerinden kaynaklanan mevsimsel alerjiler yaygın olarak görülmektedir. Karaağaç da yaygın olarak alerjiye neden olan ağaçlardan biridir. Bağışıklık sistemi, karaağaç poleni ile karşılaştığında bu poleni zararlı olarak görür ve bu duruma tepki verir. Histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Karaağaç ağaçları Şubat ayında çiçek açmaya başlar ve Mart ayının sonlarına kadar polen salar. Kış aylarının sonunda yaşanan polen alerjilerini baş sorunlularından biri karaağaçlardır. 

Karaağacın Özellikleri

Karaağaçlar, Ulmaceae bitki ailesindeki çiçekli bitki cinsi Ulmus’u oluşturan yaprak döken ve yarı yaprak döken ağaçlardır. Karaağaç cinsi, ilk olarak yaklaşık 20 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır. Bu ağaçlar gittikçe yayılım göstermeye başladı; Kuzey Amerika ve Avrasya’nın ılıman ve tropikal dağlık bölgelerinde yaşarken, şu anda Orta Doğu’da güneye, Lübnan’a, İsrail’e ve Uzak Doğu’da Ekvator’a kadar uzanmaktadır. Karaağaçlar, birçok doğal ormanın bileşenleridir. Karaağaç ahşabının özellikle suya dayanıklı olduğu bilinmektedir, ıslakken bile dayanıklılığı nedeniyle tekneler ve çiftlik binaları gibi alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır. Karaağaçlar genellikle iki farklı zamanda çiçek açar. Karaağaçların çoğu, güney enlemlerinde Ocak veya Şubat ayında ve kuzey bölgelerinde Nisan ayına kadar çiçeklenmeye başlar. Ayrıca güney bölgelerinde yaz sonunda ve bazen Kasım ayına kadar çiçek açan, geç çiçek açan birkaç karaağaç türü vardır. Karaağaçlar rüzgarla tozlaşır, mevsim için yapraklar görünmeden çiçek açar. Tek tek tohumlar, rüzgar tarafından iyi taşınan ince, kâğıt gibi bir kılıf içine alınır.

Karaağaç Alerjisi Belirtileri

Karaağaç alerjisi belirtileri diğer mevsimsel alerjilerin belirtileri ile benzerdir. Kişiden kişiye değişebilen ve bazı kişilerde daha şiddetli olma eğiliminde olan belirtiler şunlardır:

-Kaşıntı, 

-Hapşırma, 

-Hırıltılı solunum, 

-Baş ağrısı, 

-Sinüs ağrısı, 

-Solunum problemleri, 

-Kırmızı veya sulu gözler, 

-Burun akıntısı, 

-Kaşıntılı gözler ve boğaz, 

-Öksürük.

Karaağaç Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Karaağaç polenine karşı alerjinin kış sonunda ortaya çıkabilmesi, bunu diğer ağaç alerjilerinden ayırır. Ayrıca bu durum teşhisi de zorunlu kılar. Polen alerjilerinin teşhisinde alerji uzmanınız kapsamlı bir test yapmak isteyecektir. Bu doğrultuda alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir testtir. Bunun yanı sıra moleküler alerji testi karaağaç polenine bakarken diğer polenlere bakabileceği için polen alerjinizin kaynağını net bir şekilde ortaya koyacaktır. Alerjinizin moleküler yayılımını da inceleyen bu test, alerjinizin şiddetini de ölçerek tedavinin seyrini belirleyecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?