Ceviz Ağacı Alerjisi

Ceviz, Juglans familyasına ait bir ağaç türüdür. Ceviz, sert çekirdekli meyvenin yenilebilir tohumudur ve bu nedenle gerçek bir botanik ceviz değildir. Ceviz genel olarak kuruyemiş olarak tüketilir. Kabuğu atıldığında yenilebilir tohumu için tam olgunlaştıktan sonra garnitür veya atıştırmalık olarak kullanılır. Ceviz ağaçları yaygın olan ağaç türlerindendir ve dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilir. Ceviz ağacı mobilya üretiminde de sıklıkla kullanılan ahşap halini alır. Ceviz ağacı, diğer pek çok ağaçta olduğu gibi, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olur. Vücudun bağışıklık sistemi ceviz ağacının polenini zararlı olarak nitelendirir ve bu polenle savaşmak için histamin gibi kimyasallar üretir. Histamin salınımı da beraberinde alerjik reaksiyon belirtilerini getirir. Ceviz ağacı alerjisi aynı zamanda çapraz reaksiyona da neden olabilir. Ceviz ağacı polenine alerjiniz varsa ve başka bir ağaç poleni de alerji belirtileri oluşmasına neden oluyorsa bu durum çapraz reaksiyon olarak adlandırılır. 

Ceviz Ağacı Alerjisi Belirtileri

Ceviz ağacı alerjisinde belirtiler, ceviz polenine maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Bu polenler gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlardadır ve rüzgarın da etkisiyle uzak mesafelere ulaşabilir. Kapalı alanlarda da tutunabilen bu polenler ceviz ağacından uzak olduğunuz yerlerde bile alerjiye neden olabilir. Ceviz ağacı alerjisi belirtileri, diğer birçok açık hava alerjisine benzer olabilir ve şunları içerebilir: 

-Hapşırma,

-Burun akması,

-Tahriş olmuş gözler,

-Tıkalı burun,

-Kaşıntılı boğaz.

Ceviz ağaçlarına duyarlıysanız ve astımınız varsa, ağaç poleni öksürük ve hırıltı gibi astım semptomlarını tetikleyebilir veya daha kötü bir hal almasına neden olabilir. 

Ceviz Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Mevsimsel alerjiye neden olan çok sayıda polen vardır. Ağaç polenleri, çim polenleri, yabani ot polenleri duyarlı kişilerde birtakım belirtilerin meydana gelmesine neden olur. Alerjiye neden olan bu polenlerin belirtileri genel olarak aynıdır. Alerjiye tam olarak hangi polenin neden olduğunu belirlemek standart alerji testleri ile zor olabilir. Bu sebeple alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi yüzlerce alerjeni belirleyen bu alerjenlerin bileşenine bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinin şiddetini ortaya koyan moleküler alerji testi, tedavi planının oluşturulmasında da etkilidir. Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse eğer alerji uzmanınızla birlikte bir aşı tedavisi planlayabilirsiniz. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?