Japon Çamı Alerjisi

Japon çamı olarak bilinen Sugi, özellikle Japonya’da büyük bir alerjen kaynağıdır. Dünyanın farklı yerlerinde de bulunan bu ağaç yaydığı polenlerle mevsimsel alerjisi ile olan kişilerin pek çok belirti yaşamasına neden olur. Her yıl Şubat ayının ortasından Nisan ayının sonuna kadar milyarlarca polen yayan Japon çamı küresel ısınmanın da etkisiyle yayılım alanını genişletmiştir. Ağaçların sayısının çokluğuna ek olarak, bazı uzmanlar küresel ısınmanın sugi ve hapşırmayı tetikleyen diğer türlerin daha hızlı olgunlaşmasına ve daha büyük miktarlarda polen üretmesine neden olan bir alerji suçlusu olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, bu ağacın poleni çok uzak mesafelere gidebilir. Çimenlerden ve geniş yapraklı ağaçlardan yılın ilerleyen aylarında alerjik semptomlara neden olabilecek başka polenler olmasına rağmen, çoğu alerji vakası Japon çamı mevsimi boyunca ortaya çıkar.

Japon Çamı Alerjisi Belirtileri

Japon çamı alerjisi belirtileri diğer polen alerjilerinin belirtileri ile oldukça benzerdir. Ancak Japon çamı poleni nispeten daha çok kişiyi etkiler. Bu ağaçtan yayılan polenler çok uzak mesafelere ulaşabilir ve bu ağacın poleninden etkilenmek için ağaca yakın olma gerekliliği ortadan kalkar. Japon çamı ağacının belirtileri bazı kişilerde günlük hayatın rutinini etkileyecek kadar ciddi olabilir. Bu belirtiler şunlardır:

-Hapşırma,

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,

-Burun tıkanıklığından kaynaklanan sinüs basıncı ve baş ağrısı,

-Gözlerde, burunda, boğazda kaşınma,

-Gözlerde kızarıklık ve sulanma,

-Astımı olan kişilerde astım alevlenmeleri, öksürük, hırıltılı solunum.

Japon Çamı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Alerjiye sebep olan çok sayıda polen vardır. Ağaç polenleri, çim polenleri ve yabani ot polenleri alerjik reaksiyona neden olan milyarlarca polen üretirler. Bazı kişilerde tek bir polene karşı alerji gelişebilirken bazı kişilerde ise birden fazla sayıda polene karşı alerji gelişebilir. Polenlerden kaynaklanan alerjiler genellikle mevsimsel olma eğilimindedir. Ancak bu polenlerin iç mekanlarda da uzun süre tutunabilmesi, bazı kişilerin yıl boyunca belirti yaşamasına neden olabilir. Alerjinin nedenini, kaynağını ve alerji ile diğer detayları belirleyebilmek için alerji uzmanınız sizden kapsamlı bir test olan moleküler alerji testini isteyebilir. Moleküler alerji testi alerjiye neden olan maddeyi, yani alerjeni, net bir şekilde belirlemenin yanı sıra olası diğer alerjiler hakkında da bilgi sağlar. Alerjinizin moleküler yayılımını da ölçen bu test, alerjinizin şiddeti ile ilgili bilgi sağlayarak tedavinizin seyrini belirleyebilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?