Atlantik Morinası Alerjisi

Morina, duyarlı kişilerde alerji belirtilerine neden olabilen bir besindir. Balık alerjileri dünya genelinde en yaygın besin alerjilerindendir. Atlantik morinasının kullanım ve tüketim alanı geniş olduğu için bu balığa karşı gelişen alerjiler de yaygınlık göstermektedir. Atlantik morinası ekstrelerinde geniş bir moleküler ağırlık aralığına yayılan birkaç IgE-reaktif alerjen tespit edilmiştir. Atlantik morinası işlenmiş gıdalarda da bulunabilir. Bu sebeple bu balığa duyarlı olan kişilerin son derece dikkatli olması gerekir. Balık alerjisi olan kişiler hem pişmiş hem de çiğ balıklara tepki gösterdiğinden, alerjenlerin ısıya dayanıklı olduğu varsayılır. Bununla birlikte, son çalışmalar hastaların işlenmiş gıdalara farklı tepki verebileceğini ve alerjik reaksiyonların türe özgü olabileceğini göstermektedir.

Atlantik Morinası Özellikleri

Morina, yaklaşık iki metre uzunluğunda büyük bir balıktır. Dünya çapında en önemli besin balıklarından biridir ve taze yenmenin yanı sıra dondurulmuş, tuzlanmış, tütsülenmiş veya konserve olarak da mevcuttur. Hafif bir tada ve pişirildiğinde nemli olan yoğun, pul pul beyaz ete sahiptir. Karaciğeri konserve edilebilir veya mükemmel bir A, D, E vitamini ve ayrıca omega-3 yağ asitleri kaynağı olan morina karaciğeri yağı üretmek için kullanılabilir. Morina şifalı etler gibi ticari olarak hazırlanmış yiyeceklerde bazen mevcut olduğu için gizli bir alerjen olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda yemeklik yağ, mutfak eşyaları ve yüzeyler veya saklama kapları için bir kirletici olabilir.

Atlantik Morinası Alerjisi Belirtileri

Atlantik morinası alerjisi karşı gelişen alerjiler yaygındır. Balık ve özellikle morina balığı, kuzey yarımküre ve Asya ülkelerinde gıda alerjisinin ve atopik dermatitin yaygın bir nedenidir. Morina balığı ile sindirim yoluyla veya pişirme buharlarının solunması yoluyla temas, ağızdan alerji sendromu, genel ürtiker, yüz anjiyoödem ve anafilaksi dahil olmak üzere alerjik semptomlara neden olmuştur. Morina balığına bağlı hırıltılı solunum ve anafilaksi durumları da yaşanmıştır. Taze çiğ morina ile temas ayrıca alerjik dermatit, ürtiker ve anafilaksi ile sonuçlanabilir. 

Atlantik Morinası Alerjisinde Moleküler Alerji Testi

Balık alerjileri, ciddi alerjilerdir ve detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Herhangi bir belirti yaşamanız ya da morina balığına alerjiniz olduğundan şüphelenmeniz durumunda alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, kapsamlı ve bileşen dayalı bir test olan moleküler alerji testi ile alerjinizi detaylı bir şekilde inceleyecektir. Moleküler alerji testi, alerjik şok geliştirme eğilimi ortaya koyması ve alerjinin şiddetini ölçmesi bakımından son derece faydalı bir testtir. Alerjiniz, anafilaksi eğilimindeyse alerji uzmanınız yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ve kaçınmanız gereken durumlar ile ilgili alerji uzmanınız size eğitim verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?