Sazlık Otu Alerjisi

Sazlık otu veya phragmites, yüksekliği değişiklik gösteren uzun, otsu, yıllık bir bitkidir. Sazlık otunun yaprakları ve gövdesi sert ve keskindir. Büyük, tüylü çiçekleri, Temmuz ayında mor ile kahverengiden, mevsimin sonlarına doğru ten rengi griye dönüşür. Sazlık otu, sulak alanlarda ve bozulmuş topraklarda, genellikle yol kenarlarında, hendeklerde veya taranmış alanlarda büyür. Tuzlu suya ve 3.7-9 pH aralığına tolerans gösterebilir. Hem yerli hem de yerli olmayan sazlık otu türleri vardır. Hızlı yayılan bir bitki türüdür ve yüzlerce dönümlük alanı kaplayabilir. Kullanım alanı geniş olan sazlık otu, süs, sepet, süpürge gibi pek çok alanda kullanılır. Sazlık otu, duyarlı olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olan bir bitki türüdür. Polen alerjilerinin birçoğundan sorumlu olan sazlık otu alerjisi, geniş yayılımı sebebiyle çok sayıda kişiyi etkileyebilir. Bağışıklık sisteminin sazlık otu polenini tehdit olarak görmesi, alerjik reaksiyonun meydana gelme nedenidir. Bağışıklık sistemi zararlı olarak gördüğü polen ile bir mücadeleye girişir ve histamin adı verilen kimyasallar üretir. Histamin salınımı vücutta alerjik reaksiyon belirtilerinin oluşmasına neden olur. 

Sazlık Otu Alerjisi Belirtileri

Sazlık otu alerjisi belirtileri, polen alerjilerinin belirtileri ile tipik olarak aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde günlük hayatı olumsuz etkileyecek belirtiler meydana gelebilir. Sazlık otu alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Burun tıkanıklığı,

-Yüz ağrısına neden olabilen sinüs basıncı,

-Burun akıntısı,

-Kaşıntılı sulu gözler,

-Cızırtılı boğaz,

-Öksürük,

-Gözlerin altında şişmiş, mavimsi renkli cilt,

-Azalmış tat veya koku duyusu,

-Artan astım reaksiyonları.

Sazlık Otu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Polen alerjileri oldukça yaygın alerjilerdir. Ağaç polenleri, yabani ot polenleri, ot polenleri her yüzbinlerce kişide reaksiyon oluşturur. Polen alerjilerinin tedavi edilebilmesi ve yönetilebilmesi için alerjiye neden olan polenin belirlenmesi gerekir. Sazlık otu alerjisinde durum aynıdır. Bu sebeple polen alerjisinin kaynağına inmek için kapsamlı bir alerji testinin uygulanması gerekir. Moleküler alerji testi, sazlık otu dahil alerjik reaksiyona neden olabilecek yüzlerce alerjeni tespit edebilen kapsamlı bir testtir. Alerji uzmanınız sazlık otu alerjinizin teşhisi için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Bu test, alerjinize neden olan maddeyi bulmanın yanı sıra alerjinizin şiddetini de ölçümleyebilir. Sazlık otu alerjiniz ciddi boyutlardaysa eğer alerji uzmanınız tedavi için alerji aşısını önerebilir. Alerji aşıları, vücudu alerjene duyarsızlaştırmayı hedefleyen uzun süreli bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?