Dişbudak Ağacı Alerjisi

Dişbudak ağaçları esas olarak ABD’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde bulunur. Ancak dünya genelinde yayılım gösterir. Oleaceae familyasına ait rüzgarla tozlanan bir ağaç olan dişbudak, dünya çapında dağılım gösterir ve ilkbaharda güçlü bir alerjen kaynağı olarak bilinir. Dişbudak ağaçları, böceklere ve hastalıklara direnebilir. Ne yazık ki, dişbudak ağaçları, ilkbaharın başlarında alerjisi olanlar için bir başka sorunlu tahriş kaynağıdır. Dişbudak ağacı alerjisi polenine karşı alerjik bir reaksiyonun belirtileri hapşırma, burun tıkanıklığı, sulu gözler, burun akıntısı, boğazda kaşıntı ve gözlerde kaşıntı ve hırıltıyı içerebilir. Bazı durumlarda dişbudak polenine karşı alerjik belirtiler, diğer kaynaklardan çapraz reaktif alerjenlere karşı duyarlılığın bir sonucu olabilir. Dişbudak ağacının ayrıca güçlü bir alerjenik olan zeytin poleni ile çapraz reaksiyona girdiği bilinmektedir. Dişbudak polenine alerjisi olan hastaların, spesifik IgE reaktivite profilleri temelinde yüksek veya orta derecede çapraz reaktif alerjenlere göre ayırt edilebilmesi gerçeği, uygun tedavi biçimlerinin seçimi için çıkarımlara sahiptir.

Dişbudak Ağacı Alerjisi Belirtileri

Dişbudak ağacı alerjisi belirtileri ağaç polenlerinin neden olduğu alerjik reaksiyon belirtileri ile aynı özellikleri taşır. Bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir ve bazı kişilerde hafif belirtiler olurken bazı kişilerde ise şiddetli belirtiler meydana gelir. Özellikle astımlı polen alerjisi olan kişilerde dişbudak ağacı poleni astım semptomlarının şiddetlenmesine ve astım alevlenmelerine neden olabilir. Astımlı kişilerde tipik polen alerjisi belirtilerine öksürük ve hırıltılı solunum gibi durumlar da eklenir. Dişbudak ağacı alerjisinin yaygın belirtileri ise şu durumları içerir:

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,

-Hapşırma,

-Gözlerde tahriş, kızarıklık, kaşınma,

-Boğazda kaşıntı,

-Gözlerde sulanma.

Dişbudak Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi kapsamlı ve etkili bir test olduğu için polen alerjilerinin teşhisinde genel olarak tercih edilen bir alerji testidir. Kan örneğinin detaylı incelenmesine dayanan bu test 300 alerjene ve alerjenin bileşenine bakabilir. Alerjinin moleküler yayılımını ve şiddetini de ölçen moleküler alerji testi, tedavi planının oluşturulmasında önemli bir rol oynar. Polen alerjileri bazı kişilerde şiddetli belirtiler verebilir ve bu kişilerin günlük hayatını sekteye uğratabilir. Polen alerjisinin şiddetli olduğu durumlarda alerji aşıları ile bir tedavi planı oluşturulabilir. Alerji aşısında kullanılacak maddenin belirlenmesi de moleküler alerji testi mümkündür. Moleküler alerji testi çapraz reaksiyonla ilgili de bilgi sağlayan bir testtir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?