Zeytin Ağacı Alerjisi

Mevsimsel alerjilere neden olan onlarca ağaç poleninden biri de zeytin ağacı polenidir. Alerjisi olan kişilerde zeytin ağacı poleni ile karşılaşmak reaksiyonu tetikler. Zeytin (Olea europaea) poleni, mevsimsel solunum yolu alerjisinin başlıca nedenidir. Zeytin ağacının tozlaşma mevsimi, Mayıs ayının başından Haziran ayı sonuna kadar iki ay sürer. Zeytin ağaçlarının ürettiği polen, ağaç üzerindeki çiçeklerden gelen bir toz türü olduğu için kolaylıkla tanınabilir. Çiçekler, tozlaşma sürecinde bu tozu dışarı verirler. Tek tip bir tozlaşma süreci mevcut değildir. Bölgeye ve iklime bağlıdır. Bazı bölgelerde bu toz çok büyük miktarlarda toplanır. Zeytin ağaçları Akdeniz bölgelerine özgü olsa dünyanın çoğu yerinde bulunur. Zeytin ağacı çoğunlukla zeytinyağları için yetiştirilir. Zeytin ağacı; yağı ve meyvesi ile meşhurdur ancak odununun dayanıklı olması nedeniyle de sık kullanılan bir ağaçtır. 

Zeytin Ağacı Alerjisi Belirtileri

Bağışıklık sistemi, zeytin ağacı poleni ile karşılaştığında, bu poleni tehlikeli olarak görür. Tehlikeli durumla savaşmak için antikor ve histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi zeytin poleni ile sonraki karşılaşmasında bu kimyasalları salar. Histamin salınımı alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Zeytin ağacı alerjisi belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde daha şiddetli olabilen bu belirtiler şunlardır:

-Boğazda, gözlerde kaşıntı

-Kuru bir burun,

-Burun tıkanıklığı ya da akıntısı,

-Gözlerde tahriş, kızarıklık, sulanma,

-Hapşırma.

Özellikle astımı olan kişilerde bu belirtiler daha şiddetli olur ve bazen astım alevlenmelerine neden olabilir. Astımlı hastalarda bu belirtilere öksürük ve hırıltılı solunum da eşlik edebilir. 

Zeytin Ağacı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Mevsimsel alerjilerde alerjiye neden olan çok sayıda polen bulunur. Bu sebeple alerjiye neden olan polenin belirlenmesi için alerji uzmanınız kapsamlı bir test olan moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin laboratuvar ortamında detaylı bir şekilde incelenmesine ve dayanır. 300 alerjene ve alerjenin bileşenine bakabilen bu test, zeytin ağacı poleni dahil diğer polenleri de inceler. Polen alerjilerinde çapraz reaksiyon durumu sık rastlanan bir durumdur. Moleküler alerji testi çapraz reaksiyonu da inceleyerek olabilecek diğer alerjileriniz hakkında da bilgi sağlar. Moleküler alerji testi, alerji aşısı seçiminde de büyük bir rol oynar. Alerji aşı tedavisinde, vücuda az miktarda alerjen kademeli olarak enjekte edilir, kişinin alerjene karşı duyarsızlaşması sağlanır. Moleküler alerji testi, alerji aşısında kullanılacak alerjen ve bileşen konusunda detaylı bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?