İngiliz Çimi Alerjisi

İngiliz çimi, Avrupa’ya özgü bir çim türüdür, ancak çim, saman ve tarımsal çim olarak değerlendirildiği içi tüm dünyada yetiştirilmektedir. Çim alerjisinin yaygın bir nedenidir. İngiliz çimi, otlaklar, çayırlar, tarlalar, çimenlik alanlar, yol kenarları gibi açık alanlarda açık alanlarda yetişir. İngiliz çimi Mayıs ayından Kasım ayı sonuna kadar polenlerini yayabilir. İngiliz çimi duyarlı kişilerde ingiliz çimi alerjisi, alerjik reaksiyona neden olabilir. Mevsimsel alerjilerin en yaygın nedenlerinden olan çimenlerin polenleri uzak mesafelere kadar ulaşabilirler. Bu sebeple İngiliz çiminden uzak bir bölgede olmanız, alerjik reaksiyon oluşmasına engel değildir. Bazı insanlar sadece çim polenini solumaya karşı alerjik reaksiyon geliştirir. Bazı insanlar ise gerçekten çime dokunmaya tepki verir. Çim alerjisinin solunum semptomları, çim alerjisinin neden olduğu deri döküntülerinden çok daha yaygındır.

İngiliz Çimi Alerjisi Belirtileri

İngiliz çimi alerjisi belirtileri, çime dokunduktan ya da çimden yayılan polenleri soluduktan kısa süre içinde ortaya çıkar. Polenler gözle görülemeyecek kadar küçüklerdir ancak bu küçük parçacıklar bağışıklık tepkisine neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz İngiliz çimi polenindeki alerjenle karşılaştığı anda savunmaya geçer ve histamin gibi kimyasallar salgılar. Bu durumun neticesinde alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. İngiliz çimi poleninden kaynaklanan alerjik reaksiyonun belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek belirtiler meydana gelebilir. İngiliz çimi alerjisinin belirtileri diğer çim alerjileri ile aynıdır ve şu durumları içerir:

-Hapşırma,

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,

-Kırmızı ve sulu gözler,

-Göz çevresinde şişme,

-Burunda, ağzın çatısında, boğazda, gözlerde veya bazen kulaklarda kaşıntı,

-Kötüleşen astım semptomları.

İngiliz Çimi Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Çim alerjileri yaygın alerjilerdendir ve gittikçe de yayılım göstermektedir. Alerjik reaksiyona neden olan çok sayıda çim türü vardır. Alerjiye neden olan çimi belirlemek önemli bir durumdur çünkü alerjen belirlendikten sonra tedavi aşaması daha başarılı olacaktır. Alerjinizin kaynağını belirlemek için alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir testtir. İngiliz çimi alerjisini de saptayan moleküler alerji testi diğer alerjenleri de inceleyerek herhangi bir başka alerjinizin olup olmadığını da kontrol edecektir. Çim alerjilerinden kaynaklanan çapraz reaksiyonlar bulunur ve İngiliz çimi alerjisinde çapraz reaksiyon olasılığı bulunur. Çapraz reaksiyonu da inceleyen moleküler alerji testi, uzak durmanız gereken alerjenler konusunda da bilgi sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?