Selvi Ağacı Alerjisi

Akdeniz selvi ya da İtalyan selvi olarak da bilinen selvi ağacı, Akdeniz bölgesine özgür bir ağaç türüdür. Bazı bitkiler gibi selvi ağacı alerjisi polenleri de alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bağışıklık sisteminin, selvi ağcını poleninde bulunan bazı proteinleri zararlı olarak nitelendirmesi alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasına sebep olur. Bağışıklık sistemi zararlı olarak nitelendirdiği madde ile mücadeleye girer ve bu mücadelenin sonucunda da polen alerjisinin belirtileri gelişir. 

Selvi Ağacı Özellikleri

Selvi ağaçları ılıman iklimlerde yetişir ve soğuğa karşı dayanıksızdır. Selvi ağacı özellikle ahşap ürünlerinde, süs ve kereste olarak sıklıkla kullanılır. Selvi ağacı orta boyda, düz dalları olan konik bir taç ve değişken şekilde gevşek şekilde asılı dallara sahip, iğne yapraklı, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Selvi ağacı çok uzun ömürlüdür ve bazı ağaçların 1000 yıldan fazla var olduğu belirlenmiştir.  Selvi ağacı sağlam ve hoş kokulu ahşabı ile tanınır. Selvi ağacı, sıkılaştırıcı ve kepek önleyici etkisi sebebi ile kozmetikte de yoğun olarak kullanılır.

Selvi Ağacı Poleni Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Selvi ağacı alerjisi semptomları, diğer birçok açık hava alerjisine benzer olabilir ve şunları içerebilir:

-Hapşırma,

-Burun akması,

-Tahriş olmuş gözler,

-Tıkalı burun (burun tıkanıklığı),

-Kaşıntılı boğaz.

*Selvi ağaçlarına duyarlıysanız ve astımınız varsa, ağaç poleni öksürük ve hırıltı gibi astım belirtilerini de tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. 

*Selvi ağacı poleni alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. 

Selvi Ağacı ve Çapraz Reaksiyon

Selvi ağacı alerjiniz varsa, diğer ağaç polenlerine maruz kaldığınızda da belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu duruma çapraz reaksiyon ya da reaktivite denir. Bu durumunun oluşmasının nedeni ise; bağışıklık sisteminin benzer protein yapısına sahip maddeleri birbirine karıştırması ve aynı olarak algılamasıdır. 

Bunun yanı sıra, bir ağaç poleni alerjiniz varsa ve taze meyve veya çiğ sebzeleri yedikten sonra ağız veya boğazda kaşıntı yaşadıysanız, oral alerji sendromunuz (OAS) olabilir. Oral alerji sendromu, selvi ağacı poleninde de yaşanabilir. Selvi ağacı polenine alerjisi olan biri şeftali başta olmak üzere belirli yiyecekleri yediğinde, oral alerji sendromu belirtilerini yaşayabilir. Bu durumlardan herhangi birini yaşamanız durumunda konunun netleşmesi için bir alerji uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır. 

Selvi Ağacı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Selvi ağacı alerjisinin teşhisi deri testi ya da kan testleri kullanılabilir. Ancak alerjisinin boyutunu ölçmek ve etkisini belirlemek için kullanılabilecek moleküler alerji testi detaylı bilgi sağlayacaktır. Moleküler alerji testi, 300 alerjeni saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Selvi ağacı poleni alerjisinde moleküler alerji testi; alerjinizin şiddetini ve gerçek bir alerji olup olmadığı gibi bilgileri bir şekilde ortaya koyacaktır. Alerjisinin şiddetini belirleyen moleküler alerji testi tedavi ile ilgili de bilgi sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?