Kanarya Otu (Yakup Otu) Alerjisi

Yakup otu bitkileri, her yerde yetişebilen, yumuşak saplı yabani otlardır. Bu yabani ot çeşidi en çok kırsal alanlarda ve bol güneş ışığı alan açık alanlarda bulunur. İlkbaharın sonları ile sonbahar ayları arasında kanarya otu bitkileri, diğer bitkileri döllemek için küçük polen taneleri salgılar. Yere bağlı olarak, kanarya otu, polenini Temmuz ayının son haftasından itibaren yaymaya başlayabilir ve Ekim ortasına kadar devam edebilir. Rüzgarla çalışan poleni, yüzlerce kilometre yol kat edebilir ve ılık bir kış boyunca hayatta kalabilir. Yakup otu poleni, mevsimsel alerjilerin en yaygın nedenlerinden biridir. Pek çok insan poleni solurken ters bir bağışıklık tepkisine sahiptir. Normalde bağışıklık sistemi, hastalıkları önlemek için vücudu virüsler ve bakteriler gibi zararlı istilacılara karşı korur. Yakup otu alerjisi olan kişilerde bağışıklık sistemi kanarya otu polenini tehlikeli bir madde olarak algılar. Bu, bağışıklık sisteminin zararsız olmasına rağmen polenle savaşan kimyasallar üretmesine neden olur. Reaksiyon, hapşırma, burun akıntısı ve kaşıntılı gözler gibi çeşitli tahriş edici belirtilere yol açar.

Yakup Otu Alerjisi Belirtileri 

Bu belirtiler nerede yaşadığınıza ve hava durumuna bağlı olarak yılın farklı zamanlarında değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, en yaygın yakup otu alerjisi belirtileri şunları içerir:

-Kaşıntılı sulu gözler

-Cızırtılı boğaz

-Burun akıntısı veya tıkanıklık

-Öksürük veya hırıltılı solunum

-Yüz ağrısına neden olabilen sinüs basıncı

-Gözlerin altında şişmiş, mavimsi renkli cilt

-Koku veya tat duyusunda azalma

-Zayıf uyku kalitesi

Bazı durumlarda, duyarlı kişiler yakup otu polenine maruz kaldıktan sonra alerjik egzama geliştirebilirler. Egzama,  genellikle küçük şişliklerden ve kabarcıklardan oluşur. Maruz kaldıktan sonra 24 ila 48 saat içinde ortaya çıkabilir. Döküntü genellikle iki veya üç hafta içinde kendiliğinden düzelir.

Yakup Otu Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı ve etkili bir alerji testidir. Polen alerjilerine neden olan çok sayıda polen olduğu için alerji uzmanınız, kanarya otu alerjinizin kesin teşhisi için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Bu test ile alerjinizin derinlemesine incelenirken alerjinizin moleküler yayılımı da belirlenir. Çapraz reaksiyon hakkında da bilgi sağlayan moleküler alerji testi, kaçınmanız gereken durumlar ve olası diğer alerjilerinizle ilgili de inceleme yapar. Alerjinizin şiddetinin de ölçümlendiği bu test ile alerji uzmanınız, alerjinizin tedavisi ve yönetimini belirleyecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?