Ayçiçeği Tohumu Alerjisi

Ayçiçeği (Helianthus annuus), Asteraceae (Compositae) ailesindeki bir bitki cinsidir. 3 m yüksekliğe kadar büyüyen kalın, sert gövdeli yıllık bir bitkidir. Ayçiçekleri Orta Amerika’ya özgüdür, ancak herhangi bir ılıman iklim bölgesinde kolayca yetişebilir. Ayçiçeği tohumu kabuklu veya kabuksuz olarak satın alınabilir. Yemeklik yağlar ayçiçeği tohumu yağı içerebilir ve olası bir bileşen (örneğin ayçiçeği veya kanola yağı) veya ana bileşen olarak etiketlenebilir. Ayçekirdeği ayrıca ayçiçeği tohumu tereyağı, granola, tahıllar, ekmekler, unlu mamuller, makarnalarda ve benzerlerinde bulunabilir. Ayçiçeği tohumu, protein ve düşük kolesterol değeri nedeniyle oldukça popüler bir hale gelmiştir. Ayçiçeği tohumu alerjisi, ayçiçeği tohumlarına veya bunların türevlerine karşı bir alerjidir ve temas halinde veya yutulduğunda bağışıklık sistemi reaksiyonuna neden olur. Bağışıklık sisteminin ayçiçeği tohumunda bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algılaması alerjik reaksiyonun başlangıcını oluşturur. Zararlı olarak algıladığı madde ile mücadeleye girişen bağışıklık sistemi, histamin üretir ve salgılar. Histaminin salgılanması alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 

Ayçiçeği Alerjisinin Belirtileri

Ayçiçeği tohumlarına karşı alerjik bir reaksiyon oldukça hafif olabileceği gibi hayati risk de oluşturabilir. Ayçiçeği tohumu alerjileri belirtilerinden biri de oral alerji sendromu olarak bilinen bir durumdur. Oral alerji sendromunda hafif belirtiler vardır ve bu belirtiler genel olarak ağız ve boğaz bölgesinde şişlik ve kaşıntıyı içerir. Ayçiçeği tohumu alerjisinin diğer tipik belirtileri ise şunlardır:

-Kaşıntı,

-Egzama,

-Mide bulantısı, kusma,

-Kontakt dermatit,

-Alerjik rinit,

-Alerjik konjunktivit,

-Astım semptomları,

-Anjiyoödem, 

-Deri lezyonları,

-Anafilaksi.

Anafilaksi şiddeti ve ciddi bir reaksiyondur. Anafilaksi belirtileri arasında; nefes almada güçlük, kan basıncında ani düşüş, düzensiz kalp ritmi, bilinç kaybı gibi durumlar yer alır. Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektirir. Tedavi edilmeyen anafilaksi, komaya ve hatta ölüme neden olabilir. 

Ayçiçeği Tohumu Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Ayçiçeği tohumu alerjisi nadir görülen bir alerjidir. Bu sebeple standart alerji testleri ile teşhisi zorlaşabilir. Nadir görülen bir alerji olmasına karşın ayçiçeği tohumu alerjisinin alerjik şok gibi ciddi sonuçları olabilir. Alerji uzmanınız, alerjinizin şiddetini ve alerjik şok geliştirme eğilimini ölçmek için moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, belirtilerinizin şiddetini ölçümleyerek alerjinizin ciddiyetini ortaya koyacaktır. Ayçiçeği tohumu alerjiniz şiddetliyse ve anafilaksi eğilimi gösteriyorsa eğer alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonlarda uygulanabilecek acil bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?