Acı Bakla Alerjisi

Acı bakla, bazı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebilen, yer fıstığı ve soya fasulyesi gibi proteinler içeren bir yiyecektir. Yer fıstığına alerjisi olan bazı kişilerde de acı bakla alerjisi olabilir. Acı bakla alerjisi genellikle yer fıstığına duyarlı olan veya egzama gibi atopik reaksiyonları olan kişilerde görülür. Ancak bunun yanı sıra daha önce atopi sorunu ya da baklagiller alerjisi olmayan kişilerde de acı bakla alerjisi görülebilir ve bu reaksiyon şiddetli olabilir. 

Acı Bakla Nedir?

Acı bakla, lupinus bitkisinin tohumudur ve özellikle Akdeniz bölgelerinde popüler bir besindir. Acı bakla fasulyesi yaklaşık 150 cm boyuna ulaşabilen, dallı, dik, gür ve tüylü bir bitki türüdür. Acı baklanın; sindirim sorunlarını önleyici, kabızlığı giderici, aneminin tedavisinde yardımcı olucu, hipertansiyonu engelleyen, kalp sağlığını destekleyen, bağışıklığı artıran, kemikleri koruyan ve cilde faydalı olan özellikleri vardır. Acı bakla, yer fıstığı ve soya fasulyesi ile ilgili bir baklagildir ve diğer yüksek proteinli gıdalar gibi (örneğin; yumurta ve kabuklu deniz ürünleri gibi) bazı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Acı bakla tohumları, çok eski çağlardan beri insanlar tarafından besin olarak tüketilmektedir. Acı bakla dünya çapında dünya çapında besleyici bir bileşen olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Acı bakla daha iyi tanındıkça ve besin değerinin önemi fark edildikçe tüketimi de artış göstermektedir. Acı bakla protein ve diyet lifi bakımından benzersiz bir şekilde yüksek olmasının yanında yağ oranı bakımından da düşüktür. 

Acı Bakla Alerjisi Belirtileri

Acı bakla alerjisinin belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Acı bakla alerjisinin belirtileri, diğer besin alerjisi belirtilerine benzemektedir. Acı bakla alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Kurdeşen,

-Ağızda kaşıntı,

-Yüzde, dilde veya boğazda şişme,

-Karın ağrısı,

-Mide bulantısı,

-Kusma,

-Burun akıntısı,

-Nefes almada güçlük,

-Öksürük,

-Hırıltı ve kan basıncında ani düşüş gibi kardiyovasküler belirtiler. 

Acı bakla alerjisinden kaynaklanan anafilaksi gelişebilir. Acı baklanın yutulması ya da solunması anafilaksiye neden olabilir. Anafilaksi çok şiddetli bir reaksiyondur ve hayatı tehlikeye sokacak ciddi sonuçları vardır. Anafilaksi durumunda acil tıbbi destek almanız gerekir. 

Acı Bakla Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Acı bakla alerjisinde çapraz reaksiyona neden olabilen durumlar vardır. Örneğin yer fıstığı alerjisi olan kişilerde acı baklaya karşı alerji belirtileri oluşabilirken acı bakla alerjisi olan kişilerde de yer fıstığına karşı alerjik reaksiyon belirtileri oluşabilir. Bu durum çapraz reaksiyondan kaynaklanabilir. Ancak acı bakla teşhisinin net bir şekilde konulabilmesi için çapraz reaksiyon durumunun dışlanması gerekir. Bu noktada alerji uzmanınız teşhis için moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, alerjinin çapraz reaksiyondan mı kaynaklandığı ya da gerçek bir alerji mi olduğu gibi sorular netlik kazanır. Moleküler alerji testinde kan örneğiniz alınır ve detaylı bir şekilde incelenir. Bu incelemenin alanında deneyimli kişiler tarafından yapılması kesin sonuç alınması bakımından önemlidir. moleküler alerji testi aynı zamanda belirtilerinizin şiddeti de ölçümlenebilir ve alerjinize neden olan madde tam olarak saptanabilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?