At Sütü Alerjisi

At sütü, dişi bir attan elde edilen süttür. Orta Asya dışında insanlar tarafından nadiren tüketilir, ancak bazı merhemlerin ve kozmetik ürünlerin ticari üretiminde kullanılmaktadır. Ortalama olarak bir kısrak, bir inek için yaklaşık 10.000 litreye kıyasla yılda yaklaşık 500 litre süt üretebilir. At sütü bu nedenle pahalıdır ve endüstriyel ölçekte üretilmez. Dünya çapında yaklaşık 30 milyon insanın her yıl kısrak sütünü tükettiği tahmin edilmektedir. Toz haline getirilmiş at sütü ise birçok ülkede tüketilmektedir. Son yıllarda, inek sütünün ikamesi olarak popülaritesi artmıştır, yağda daha düşük ve laktozda daha yüksektir ve bu durumun mineral emilimine yardımcı olduğu yönünde bir düşünce vardır. Geleneksel olarak, at sütü peynir yapımında kullanılmaz, çünkü peynir mayası eklenmesi lor oluşumuna neden olmaz. Bununla birlikte, at sütü ürünlerine olan ilginin artmasıyla birlikte peynir üreticileri, at sütünü kullanmaya başlamıştır. Kısrak sütünün, cilt veya sindirim sorunları için bir çözüm de dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararına sahip olduğuna inanılmaktadır. At sütü, peynir altı suyu proteini, çoklu doymamış yağ asitleri ve C vitamini açısından özellikle zengindir. Kısrak sütü nispeten yüksek seviyelerde laktoz içerdiğinden, laktoz intoleransı olanlar tarafından bundan kaçınılmalıdır.

At Sütü Alerjisinde Çapraz Reaksiyon

At sütünde alerjiye neden olan başlıca protein kazeindir. Duyarlı kişilerde bu alerjen ile karşılaşmak reaksiyona neden olur. Bazı durumlarda, farklı türlerin homolog süt proteinleri, alerjik kişilerde çapraz reaktiviteye yol açabilir. At sütü ve inek sütü arasında çapraz reaksiyon bildirilmiştir. Bu konudaki çalışmalar, çapraz reaktivitenin kazeine duyarlılaşma ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

At Sütü Alerjisinin Belirtileri

Süt alerjileri genellikle bebeklik ve çocukluk çağındaki kişileri etkileyen bir durumdur. At sütü alerjisi de yine bu grupta yaygınlık gösterme eğilimindedir. At sütü alerjisi belirtileri tipik besin alerjisi belirtileri ile aynıdır. Bu belirtiler hafif bir cilt reaksiyonu olabilirken hayatı tehdit eden boyutlara kadar ulaşabilir. 

At Sütü Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

At sütü alerjisi, çapraz reaksiyondan kaynaklanabileceği gibi doğrudan sütün kendisinden de kaynaklanabilir. Bu sebeple at sütü alerjisinin kapsamlı bir şekilde incelenmesi gerekir. Alerji uzmanınız alerjinizi kapsamlı inceleyebilmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir testtir. At sütü alerjinizin nedenini belirlemekle birlikte olabilecek diğer alerjilerinizi ve çapraz reaksiyonları da saptayabilen bu test, alerjinizin şiddetini de ölçebilir. Moleküler alerji testinin neticesinde alerji uzmanınız alerjinizin tedavi ve yönetim planını belirleyecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?