Armut Alerjisi

Taze meyve ve sebzelerde olan çoğu alerji gibi armut alerjisinde de durum iki şekilde gerçekleşir. Huş ağacı poleni alerjisi olan kişiler, huş ağacı alerjisine neden olan polen ile armutta bulunan bir proteinin benzerliğinden dolayı armuda da duyarlı olabilirler. İki maddenin arasındaki protein benzerliği bağışıklık sisteminin tepki vermesine neden olabilir. Bu durum genellikle çiğ armut yedikten 15 dakika içinde ortaya çıkar ve ağız bölgesini etkiler. Oral alerji sendromu olarak da adlandırılan bu durumda etkilenen ağız bölgesinde, kaşıntı, karıncalanma gibi belirtiler meydana gelir. Bu tür bir alerjik reaksiyonda alerjiye neden olan yiyeceğin çiğ halidir. Alerjiye neden olan bu molekül, pişince hayatta kalmaz. Bu nedenle bu alerjene tepki veren kişiler pişmiş armudu tolere edebilirler. Bir diğer armut alerjisinin ise huş ağacı poleni ile alakası yoktur ve bu tür armut alerjisi olan kişilerde şeftali alerjisi vardır. Oral alerji sendromu belirtilerine ek olarak genelleşmiş bir ürtiker, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve hayatı tehdit eden belirtiler vardır ve belirtiler şiddetli olma eğilimindedir. Bu tür alerjiye sahip olan kişiler, meyveyi kabuğu ile yediğinde daha şiddetli bir alerjik reaksiyon yaşayabilirler. Ayrıca elma, şeftali, kayısı, erik, kiraz ve fındık (fındık ve ceviz gibi) gibi diğer meyvelere de olumsuz reaksiyonlar geliştirme eğilimindedirler. Bu tür bir alerjiye neden olan alerjen zordur ve alerjenite meyve suları gibi işlenmiş gıdalarda da hayatta kalır. 

Armut Alerjisi Belirtileri

Armut alerjisinde, armudun çok küçük parçası bile alerjinin oluşmasına neden olabilir. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde çok ciddi belirtiler yaşanırken bazı kişilerde de hafif belirtiler yaşanabilir. Armut alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Yüz, dudak, dil ve boğazda şişme,

-Kurdeşen,

-Egzama,

-Kaşıntılı bir cilt ve karıncalanma hissi,

-Hırıltılı solunum,

-Burun tıkanıklığı,

-Nefes darlığı,

-Mide bulantısı ya da kusma,

-İshal.

Armut alerjisinin çok şiddetli olduğu durumlarda anafilaksi olarak bilinen ve hayati tehlike oluşturan bir reaksiyon da meydana gelebilir. Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur ve tedavi edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. Anafilaksi yani alerjik şok durumunda, hava yollarının daralması, boğazın ve dilin nefes almayı zorlaştıracak derecede şişmesi, zayıf veya hızlı kalp ritmi, kan basıncında şiddetli düşüş, baş dönmesi ve bilinç kaybı gibi durumlar meydana gelir. 

Armut Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testinin Önemi

Armut alerjisinin birden fazla sebebi olabilir ve armut alerjisine sebep olan durumun tam olarak belirlenmesi gerekir. Bu noktada alerji uzmanınız moleküler alerji testi yöntemini kullanabilir. Moleküler alerji testinde, kan örneğiniz alınır ve alerjiniz birçok açıdan detaylı bir şekilde incelenir. Bileşene dayalı inceleme yapan moleküler alerji testinde alerjinize neden olan madde saptanır ve alerjinizin moleküler yayılması da belirlenir. Çapraz reaksiyonun da incelendiği moleküler alerji testi ile armut alerjinizin gerçek bir alerji mi ya da çapraz reaksiyondan kaynaklanan bir alerji mi olduğu netlik kazanır. Alerjinizin şiddetinin ölçülmesi, anafilaksi geçirme olasılığının da bilinmesini sağlar. Alerjik şoka neden olabilecek bir alerjiniz varsa, alerji uzmanınız yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektör reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü alerjinin şiddetli olduğu durumlarda kullanılması gereken acil bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?